Zalety niepublicznych przedszkoli

Dawniej wybór przedszkola był prosty, ponieważ zapisywało się dziecko do tego, które było najbliżej. Teraz rośnie wśród rodziców świadomość, że czas przedszkolny ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, jego talentów i możliwości, wpływa na przyszłe sukcesy szkolne lub ich brak. Dlaczego warto zapisać dziecko do niepublicznego przedszkola?

Korzyści dla dziecka z uczęszczania do niepublicznego przedszkola

Przedszkolak, bez względu na placówkę, która wybierzemy będzie realizował podobną podstawę programową. Znaczące różnice pojawiają się, gdy chodzi o sposób jej realizacji, zajęcia dodatkowe i wpieranie rozwoju dziecka. Do zalet niepublicznych przedszkoli można zaliczyć:

  • Mniejszą liczbę dzieci w grupie – jest to gwarancją indywidualnego podejścia do każdego dziecka,
  • Duży wybór zajęć dodatkowych ułatwia dopasowanie oferty edukacyjnej do talentów i zainteresowań każdego dziecka. W ofercie niektórych placówek jest nawet kilkanaście różnych zajęć do wyboru: od zajęć tanecznych i sztuk walki, po zajęcia teatralne, z rysunku czy fizykoterapię,
  • Częstszy w porównaniu do przedszkoli państwowych kontakt z językiem angielskim. Podczas gdy w przedszkolu państwowym dzieci uczą się jeżyka obcego przez 15 do 30 min tygodniowo, w prywatnej placówce uczą się nawet przez 30 minut dziennie,
  • Możliwość dopasowania całodziennego wyżywienia do specyficznych potrzeb dziecka (alergie pokarmowe).

Uczęszczanie do niepublicznego przedszkola jest dla dziecka wyjątkową okazją, by polubić uczenie się, ponieważ kadra nauczycielska dba o to, by zajęcia była dla dzieci atrakcyjne. Nauka w formie zabaw, gier edukacyjnych, scenek dramowych czy improwizacji jest efektywna i przyjemna dla dzieci – mówi specjalista z przedszkola Wielka Przygoda w Gdańsku.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole niepubliczne?

Wybierając przedszkole niepubliczne należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Tym najbardziej prozaicznym jest dobry dojazd. Przedszkole nie musi być blisko domu, ale zlokalizowane na trasie praca-dom ułatwi nam sprawne dowożenie i odbieranie pociechy.

W przypadku, gdy przewidujemy brak możliwości odbierania dziecka we wskazanych przez daną placówkę godzinach, upewnijmy się, że świadczy dodatkowo płatną usługę opieki nad dzieckiem poza standardowymi godzinami otwarcia. Ważną kwestią jest liczba i jakość prowadzonych zajęć dodatkowych. Niektóre przedszkola oferują zajęcia rozwijające logiczne myślenie, z fizyki, matematyki, szachów czy rozwijające zdolności artystyczne zajęcia plastyczne, teatralne czy muzyczne. Większa liczba dostępnych możliwości pozwoli rozwinąć naszemu dziecku skrzydła.

śr. ocena 5 / głosów 5