zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne i ich wpływ na rozwój dziecka

Na dzieci ogromny wpływ mają zabawki oddziałujące kolorami i dźwiękami. Proste interakcje sprawiają, że od pierwszych tygodni rozwijają się ich zdolności psychomotoryczne. Z czasem zabawy prostymi mechanizmami mogą przerodzić się w zainteresowania. Wiąże się to z tym, że starsze dziecko bardziej od pchanego samochodu będzie chciało poprowadzić pojazd sterowany radiem.

Wpływ zabawek interaktywnych na rozwój dziecka

Zabawki interaktywne przejmują rolę pluszowych maskotek i lalek. Dzieci żywo reagują na kolorowe światła i ciekawe dźwięki. Efekty działają na rożne aspekty rozwoju dziecka. Właściwe wykorzystanie zabawek wpływa na koncentrację uwagi, pamięć, systematyczność, motywację i skupienie. Dzięki jednym zabawkom dziecko uczy się samodzielnego rozwiązywania problemów, natomiast inne uczą go współpracy w grupie. Należy jednak pamiętać, że zabawki tego rodzaju działają na zasadzie elektroniki, co wiąże się z ukrytym mechanizmem i drobnymi elementami. Dlatego zabawki trzeba dobierać do wieku dziecka. Samochodzikami i plastikowymi maszynami budowlanymi zaczynają bawić się dzieci już od pierwszego roku życia.

Od zabawek do zainteresowań

Wraz z wiekiem rozwijają się indywidualne umiejętności i zainteresowania. Dziecko coraz bardziej interesuje się samochodami, samolotami czy łodziami. Jeśli plastikowe maszyny sprawiały mu ogromną radość, dużą przyjemność wywoła także tor samochodowy, na którym mogą ścigać się dwie osoby. Najlepszą zabawką jest jednak sterowany pojazd Najpowszechniejsze z nich są samochody sterowane radiem. Niektórzy producenci oferują zabawki wzorowane na prawdziwych autach, dzięki czemu zabawa, która poszerza pasję motoryzacyjną, jest także nauką.

Ekspert ze sklepu Scoorpio-Polska w Hażlach dodaje: Zabawkowe modele samochodów mogą mieć naprawdę wysokie osiągi. W zależności od rodzaju, są dostosowane do rozwijania dużych prędkości lub pokonywania różnych przeszkód.

Rodzaje pojazdów sterowanych radiem

Za pomocą radia można sterować także miniatury motorów. Dostępne są również modele łodzi wzorowanych na prawdziwych okrętach i łodziach podwodnych. Można nimi poruszać się po niektórych zbiornikach wodnych. Dodatkową atrakcją jest możliwość samodzielnego złożenia zestawu, dzięki czemu będzie to zabawa dla całej rodziny. Rodzice wraz z dzieckiem będą uczyć się budowy pojazdów, a także systemu ich napędzania. Sterowane radiem są także modele samolotów i śmigłowców, dzięki czemu możliwa jest zabawa również w powietrzu.

śr. ocena 5 / głosów 1