Wzorowa opieka przedszkolna – jaka powinna być?

Wielu rodziców poszukuje dla swoich dzieci idealnego przedszkola. Warto pamiętać, aby te poszukiwania zacząć co najmniej na kilka miesięcy przed planowanym wysłaniem dziecka do tej instytucji. Dobre przedszkola są oblegane, a sytuacja związana z koronawirusem nie ułatwia rodzicom zapisu dzieci. Bardzo dużą rolę w wyborze przedszkola, pełni zatrudniona tam kadra. Przekonaj się, czym należy kierować się wybierając przedszkole oraz jaki powinien być nauczyciel wychowania przedszkolnego, z którym dziecko chętnie i produktywnie spędzi czas.

Dlaczego kadra przedszkola jest taka ważna?

Czynnik ludzki w postaci nie tylko profesjonalnie wykształconej kadry pracowników, ale jednocześnie miłych, otwartych i kontaktowych nauczycieli wychowania przedszkolnego pełni najważniejszą funkcję w całej organizacji, jaką jest przedszkole. To właśnie na ten aspekt powinni zwracać uwagę rodzice, zapisujący dziecko do przedszkola.

Czas, jaki dziecko w wieku od 2,5 do 6 lat spędza w towarzystwie nauczycieli i specjalistów, wpływa na jego komfort, samopoczucie, a także rozwój i zdobytą wiedzę. Wszelkie niepokojące sygnały pochodzące ze strony dziecka powinny być rzetelnie sprawdzane. Jednak opieka to nie jedyne zajęcie kadry przedszkolnej, bardzo ważne jest przekazywanie wiedzy.

Dzieci, które przebywają pod opieką wykwalifikowanej opieki przedszkolnej, która posiada odpowiednie kwalifikacje, a także umiejętności z zakresu pedagogiki, szybciej się uczą, rozwijają i są pozytywniej nastawione do pobytu w przedszkolu. W przedszkolu pracują zarówno nauczyciele, jak i specjaliści od języków obcych, wychowania fizycznego, logopedii, psychologii, rytmiki oraz gimnastyki korekcyjnej. Dobra kadra przedszkolna sprawia, że dzieci bez problemu są w stanie zatracić się w zabawie, nie płacząc za rodzicami. Rola kadry przedszkolnej wpływa więc zarówno na zachowanie dziecka, jego rozwój, jak i funkcjonowanie na późniejszych etapach nauki. Prowadzone w przedszkolu koła zainteresowań, np. matematyczne, przyrodnicze, kulinarne, czy teatralne, dodatkowo wzmacniają rozwój dziecka, poprzez naukę interesujących go rzeczy.

Cechy dobrej kadry przedszkola

Dobry nauczyciel musi lubić dzieci i umieć nawiązać z nimi pozytywny kontakt. Tę cechę można łatwo zaobserwować podczas pracy danej osoby z grupą. Oprócz tego osoba wykonująca ten zawód powinna być łagodnie nastawiona, jednocześnie będąc stanowczą. Stanowczość jest cechą niezbędną w zajmowaniu się dziećmi, które mają od 4 do 6 lat.

Nie należy także zapominać o takich aspektach jak podmiotowe traktowanie dzieci, otwartość i refleksyjność na ich problemy, a także spostrzegawczość oraz podzielność uwagi. Dziecko w tym wieku może bowiem zrobić sobie krzywdę nie wiedząc, że jakieś zachowanie jest dla niego niebezpieczne.

Co więcej, nauczyciel przedszkolny powinien być komunikatywny i profesjonalny w relacjach z dziećmi, ich rodzicami, a także współpracownikami i przedstawicielami środowiska lokalnego.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący Niepubliczne Przedszkole Promyk:

Kadra przedszkola powinna także cechować się odpowiedzialnością oraz cierpliwością. Każde dziecko jest inne, przez co może inaczej reagować na polecenia. Co za tym idzie, osoba pracująca w tym zawodzie powinna także być wyrozumiała.

Doświadczenie i niezbędne wykształcenie

Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracujący w swoim zawodzie musi spełniać określone kryteria. Osoby chcące ubiegać się o to stanowisko muszą mieć wyższe wykształcenie z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Niewątpliwym atutem jest także wcześniejsze doświadczenie w pracy z dziećmi. Mile widziane jest także ciągłe dokształcanie się i doskonalenie zawodowe, a także wykorzystanie różnorodnych pomocy dydaktycznych i metod nauczania.

śr. ocena 0 / głosów 0