Jak rozpoznać wszawicę u dziecka?

Wszawica była niegdyś dolegliwością dość powszechną w społeczeństwie, obecnie jednak najbardziej narażone są na nią dzieci w przedszkolach oraz młodzież szkolna. Po czym poznać, że nasze dziecko zostało zaatakowane przez wszy?

Objawy wszawicy

Wszawicą nazywamy dolegliwość spowodowaną przez obecność na skórze człowieka wszy – niewielkich pasożytniczych owadów, żywiących się krwią. Dorosłe osobniki swoimi kształtem przypominają ziarnka sezamu, mają od 2 do 4,5 mm długości, w zależności od ich płci – samice są większe od samców. Ich ciała są przezroczyste, dopiero pod spożyciu krwi żywiciele przyjmują brunatną barwę. Samice składają około 100 podłużnych jaj, zwanych gnidami, które mocowaną są do podstawy włosa. Najbardziej odczuwalnym objawem wszawicy jest uporczywe swędzenie skóry, spowodowane ugryzieniami owadów. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko często i intensywnie drapie się po głowie, powinniśmy obejrzeć jego włosy. Wszy możemy znaleźć bezpośrednio na skórze, jednak ze względu na ich niewielkie rozmiary i przezroczyste ciała może to być utrudnione. W razie wątpliwości powinniśmy mokre włosy dziecka dokładnie rozczesać gęstym grzebieniem, a następnie sprawdzić, czy na ząbkach zostały wszy. Ostatnim objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę są zaczerwienione ślady jak po ugryzieniach komarów oraz powiększone węzły chłonne. Jeśli stwierdzimy ten ostatni objaw, powinniśmy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jak dziecko może zarazić się wszami?

Wbrew obiegowej opinii, długość włosów żywiciela nie ma dla wszy żadnego znaczenia. Narażone na wszawice są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Wszawica nie jest również wynikiem braku higieny, może dotknąć każdego. Wszy nie są w stanie skakać ani latać, przenoszą się na nowego żywiciela przez kontakt bezpośredni ze skórą nosiciela lub w wyniku korzystania z jego rzeczy, np. czapek, grzebienie lub gumek do włosów. Dlatego w celu ustrzeżenia dziecka przed zakażeniem należy uświadomić je w temacie konsekwencji pożyczania takich rzeczy od kolegów lub udostępniania im swoich ubrań i akcesoriów. Jeśli mamy więcej dzieci i jedno z nich zaraziło się wszami, powinniśmy koniecznie sprawdzić czy nie przeniosły się one na pozostałych członków rodziny.

Profilaktyka wszawicy

Wszy ludzkie nie przenoszą chorób zakaźnych – pod tym względem najgroźniejsza są wszy odzieżowe, które rzadko atakują osoby przestrzegające zasad higieny. Mimo to często drapanie uszkadza skórę i otwiera drogę dla różnego rodzaju infekcji. Najważniejszą czynnością profilaktyczną jest kontrolowanie skóry dziecka – co dwa tygodnie warto obejrzeć głowę malucha i przeczesać włosy gęstym grzebieniem w celu sprawdzenia czy nie pojawiły się w nim dorosłe osobniki lub gnidy. Warto również korzystać z preparatów leczniczych o działaniu profilaktycznym takich jak Sora Lotion. Zawiera on takie składniki naturalne, między innymi olejki cytronelli, lawendy i rozmarynu, mentol, alantoinę i prowitamina B5, które z jednej strony odstraszają wszy i inne owady, a ponadto działają kojąco na skórę głowy i odżywiają włosy.

śr. ocena 5 / głosów 6