Rola zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka

Zabawa to bardzo ważny aspekt życia, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wszyscy potrzebujemy odrobiny zabawy, by lepiej radzić sobie z trudami codzienności, rozładowywać napięcia i konstruktywnie wykorzystywać wolny czas. W przypadku dzieci zabawy mają jednak dodatkową, bardzo ważną funkcję, która polega na stymulacji rozwoju małego człowieka. Olbrzymią rolę odgrywają tutaj zabawki.

Kreatywność dzieci nie zna granic i nawet kiedy do swojej dyspozycji nie mają wielu zabawek, ale są otoczone rówieśnikami, bardzo często są w stanie spontanicznie zaaranżować rozmaite gry, np. wcielając się w role dorosłych i odgrywając scenki z codziennego życia albo naśladując bohaterów ze znanych bajek.

Nie oznacza to jednak, że zabawki nie są potrzebne. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza na początkowym etapie życia, kiedy maluch wzrasta najintensywniej, przydadzą się rozmaite zabawki edukacyjne, które stymulują jego rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. W jaki sposób zabawki oddziałują na twoją pociechę?

Czy niemowlak potrzebuje zabawek?

Wielu młodych rodziców przyznaje, że najczęściej przynoszone im prezenty w postaci pluszaków w ogóle nie są przydatne i nigdy nie wzbudzają zainteresowania małego potomstwa. Rzeczywiście najmłodsi członkowie rodziny nie są jeszcze w stanie docenić walorów estetycznych nawet najpiękniejszego misia. W tym momencie życia potrzebują innych zabawek, które pozwolą im nauczyć się w ogóle skupiać uwagę na rozmaitych przedmiotach i dostrzegać ich właściwości.

Zatem do najlepszych zabawek dla maluszków możemy zaliczyć maty i stoliki edukacyjne, grzechotki czy staroświeckie bączki. Proste w konstrukcji, za to bardzo kolorowe zabawki, mocno angażują niemowlaka, przyciągając jego uwagę i skłaniając np. do szukania podobieństw między poszczególnymi elementami – podpowiada nasz rozmówca z internetowego sklepu z zabawkami SHOPS.

Najlepiej, gdy zabawka ma dużo ruchomych elementów, które można przekładać i dopasowywać, wprawiać w ruch za pomocą przesuwania, naciskania czy wykonywania innych prostych czynności. Takie zabawki rozwijają spostrzegawczość, motorykę, a także wprowadzają do trudniejszych zadań, w tym rozumowania przyczynowo-skutkowego (kiedy nacisnę guzik, usłyszę dźwięk; kuleczki nie da się włożyć do trójkątnego otworu itd.), choć jeszcze nie na uświadomionym poziomie.

Pożyteczne zabawki w rękach przedszkolaka

Podrośniętym, bardziej samodzielnym dzieciom, możemy zaproponować już nieco ciekawsze z punktu widzenia dorosłych zabawki. Najlepszym pomysłem jest wyposażenie malucha w zestaw klocków konstrukcyjnych. Zabawa klockami wyzwala w dziecku olbrzymie pokłady kreatywności i pozwala wielokrotnie tworzyć różne kombinacje. Dodatkową korzyścią z zabawy klockami jest ćwiczenie zręczności i – po raz kolejny – nauka zasad, rządzących światem przedmiotów fizycznych.

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Dzieci w starszych grupach przedszkolnych i w szkole mają zdecydowanie najwięcej możliwości do zabawy. Na tym etapie rozwoju sprawdzą się puzzle, wymagające od malucha większej koncentracji i rozmaite zabawki logiczne. Szukając idealnej zabawki dla dziecka w tym wieku, warto wziąć przyjrzeć się grom logicznym i zręcznościowym, przy czym ważne jest, by zapewnić maluchowi towarzystwo do zabawy, nawet własne.

Gry planszowe budowane są wokół konkretnych zagadnień, np. alfabetu, liczb czy obcych słówek, a więc naturalnie będą poszerzały możliwości intelektualne dziecka. Z kolei rozmaite gry karciane oparte na rywalizacji, pomogą mu w nabywaniu ważnych kompetencji społecznych, w tym radzenia sobie z przegraną czy okazywania współczucia dla pokonanych przeciwników.

śr. ocena 5 / głosów 5