przedszkole

Rola wychowawcy w rozwoju dziecka na etapie przedszkolnym

Większość rodziców decyduje się na wysłanie swojego dziecka do przedszkola. Chociaż nie zawsze jest to łatwa decyzja, to tak naprawdę każdy maluch prędzej czy później odnajdzie się w placówce przedszkolnej. Mogą do niej uczęszczać maluchy od 3-go roku życia, a zajmują się nimi doświadczeni i przyjaźnie nastawieni do każdego szkraba wychowawcy.

Znaczenie wychowawcy przedszkolnego

Przedszkole to zawsze nowe środowisko dla dziecka. Niektóre maluchy adaptują się od razu, wesoło bawiąc się z rówieśnikami. Inne z kolei potrzebują więcej czasu, ponieważ dotąd troszczyli się o nie przede wszystkim rodzice, a teraz otaczają je zupełnie nieznane osoby – komentuje nasz rozmówca z Prywatnego przedszkola i żłobka Centrum Elfik.

Dlatego rola wychowawcy przedszkolnego jest tak wielka. Rozwój dziecka na etapie przedszkolnym ma ogromne znaczenie dla dalszego życia, ponieważ to właśnie wtedy umiejętne zainwestowanie w rozwój jego talentów może zaprocentować w przyszłości. Wtedy to bowiem następuje największe tempo postępu malucha w każdej dziedzinie. Nauczyciele muszą przekazywać przedszkolakom konieczną wiedzę i umiejętności, jednocześnie dbając o przyjemną atmosferę bez stresu i nerwów. Nauka musi się opierać na zabawie, aby dzieci nie zniechęciły się do przyswajania nowych informacji i z chęcią zdobywały zdolności, które do tej pory były im obce. Wychowawcy muszą starać się poznać każdego przedszkolaka z osobna, ponieważ każdy młody człowiek ma swoje tempo rozwoju. Należy zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i traktować je podmiotowo, wtedy z chęcią będą przyswajały nowe wiadomości.

W jaki sposób wybrać odpowiednie przedszkole?

Wybór odpowiedniej placówki dla naszego malucha nie jest rzeczą prostą. Należy sprawdzić chociaż kilka miejsc, aby mieć pewność, że zdecydowaliśmy się na te najlepsze. Przedszkole musi zatrudniać wychowawców mających wiedzę i serce w stosunku do najmłodszych. Dobrze, aby placówka na pierwszym miejscu stawiała potrzeby dzieci, a pedagodzy wykorzystywali najnowsze metody nauczania, mądrze rozkładając czas na naukę i zabawę. Przedszkole powinno organizować interesujące zajęcia, aby dzieci mogły korzystać z różnych atrakcji i czerpać wiedzę niezbędną im do dalszego życia.

Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu zazwyczaj nie jest łatwy ani dla rodzica, ani dla jego pociechy – mówi nasz rozmówca z Centrum Elfik.

Jednak trzeba dołożyć wszelkich starań, aby maluch mógł zaaklimatyzować się do nowego miejsca i cieszyć się z nowego etapu swojego życia, przede wszystkim odpowiednio je motywując i ograniczając obawy, które rodzą się w główce dziecka. Tylko wtedy mały szkrab pójdzie do przedszkola z uśmiechem, a nie grymasem na twarzy.

śr. ocena 5 / głosów 6