przedszkole

Rola przedszkola w rozwoju dziecka

Warto wiedzieć, jaką rolę odgrywa przedszkole w rozwoju dziecka. Zrozumiałe, że możecie się wahać między zapisaniem malucha do placówki a pozostawieniem go w domu z opiekunką. Psycholodzy twierdzą jednak zgodnie, że maluchy w wieku 3 lat wchodzą w okres przedszkolny. Czas ten, jeśli zostanie spędzony w przedszkolu, sprzyja prawidłowemu budowaniu więzi społecznych i rozwojowi osobowości.

Często zdarza się, że rodzice przeżywają większy stres związany z rozłąką niż ich pociechy. Jest to zupełnie normalne. Wiele przedszkoli oferuje zajęcia zapoznawcze, na których można pobyć z dzieckiem w placówce. Dzięki temu nie tylko malucha oswoicie z nowym miejscem, ale uspokoicie swoje obawy. Spokój i zdecydowanie rodziców pomagają dziecku przejść przez okres adaptacji.

Wczesna edukacja a rozwój dziecka

W przedszkolu pracują specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak rozwinąć uzdolnienia Waszego dziecka.

Czas spędzony w przedszkolu daje dziecku możliwość rozwijania umiejętności – nauki języka obcego, rysowania, śpiewu, wiedzy o świecie. Trudno zapewnić mu takie możliwości w domu. Ponadto edukacja przedszkolna ułatwia dziecku start w szkole. Jeśli w tym okresie maluch polubi się uczyć, rodzice nie będą musieli zachęcać go do tego, gdy będzie starszy – podkreślają pedagodzy z przedszkola Promyk w Szczecinie.

Wyspecjalizowana kadra

Warto udać się na dłuższą rozmowę z przyszłym wychowawcą Waszej pociechy. Pozwoli Wam to poznać potencjalnego opiekuna. Ustalicie wspólne cele i potrzeby wychowawcze. Spójna wizja wychowawcza opiekunów przedszkolnych i rodziców jest bardzo ważna. Wiele przedszkoli oferuje konsultacje w zakresie zaburzeń rozwoju dziecka. Wcześnie wykryte dają się opanować. Niektóre placówki oferują skorzystanie z przedszkolnych grup terapeutycznych. Oznacza to, że na miejscu Wasze dziecko będzie miało dostęp do zajęć z logopedą, psychologiem i innymi specjalistami. Nie będziecie musieli korzystać z usług innych placówek. Was i malucha ominie sporo niepotrzebnego stresu.

Budowanie więzi społecznych

W przedszkolu rozpoczyna się proces socjalizacji malucha. 3-latek uczy się przebywać w grupie. W przedszkolu dziecko poznaje zasady współpracy z innymi. Otrzymuje lekcje samodzielności i asertywności, tak ważnych w późniejszym życiu. Bycie członkiem grupy daje maluchowi szansę na zawiązanie pierwszej długotrwałej przyjaźni. To także szansa na wzbogacenie Waszej relacji z dzieckiem. Budujecie zaufanie od najmłodszych lat, dzieląc się przeżyciami z całego dnia.

śr. ocena 5 / głosów 5