fotelik-samochodowy

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe muszą zapewniać dzieciom bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem. W związku z tym, muszą być dopasowane względem ich wieku, wzrostu oraz wagi. Istotny jest także system mocowania fotelika w samochodzie. Opcje są różne i jest ich całkiem sporo. Sprawdźcie, jakie można znaleźć rodzaje fotelików dla dzieci.

Podział fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe dzieli się na kilka kategorii, związanych z wagą i wzrostem dzieci. Wszystko dlatego, że nie ma fotelików uniwersalnych – aby mogły zapewniać bezpieczeństwo najmłodszym pasażerom, muszą być dokładnie dopasowane do ich wymiarów. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy BabySafe, oficjalny podział wyróżnia kilka głównych grup wagowych, zgodnie z którymi dopasowuje się poszczególne foteliki.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów fotelików samochodowych dla dzieci.

Foteliki 0+ – foteliki dla niemowląt

Do tej grupy zalicza się foteliki przeznaczone dla niemowląt i dzieci do 13 kilogramów, które montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy. Pozycja ta chroni niemowlę o niewykształconych jeszcze mięśniach szyi przed swobodnym opadaniem główki w przypadku ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamowania. Foteliki 0+ często wyposażone są w specjalną wkładkę redukcyjną w formie poduszki lub wałeczka. Służy ona zmniejszeniu powierzchni fotelika, a tym samym zwiększa komfort i bezpieczeństwo posadzonego w nim maluszka. Pozycja, jaką przyjmuje dziecko w tym foteliku dostosowana jest do pozycji leżącej. Tym samym jest najzdrowsza dla kręgosłupa.

Tego typu foteliki często są wielofunkcyjne – mogą pełnić także rolę nosidełka, leżaczka, kołyski, a czasem można wpinać je w wózek dziecięcy.

Foteliki 0-18 kg, 9-18 kg oraz 0-25 kg

Takie foteliki można montować w obu kierunkach (zależy to od wieku dziecka – zaleca się, by jeździło ono tyłem jak najdłużej, nawet do 4 roku życia) przy pomocy trzypunktowych pasów samochodowych lub złączy Isofix (pozwalają na przypięcie fotelika bezpośrednio do konstrukcji samochodu, a to zapewnia jego większą stabilność). W samym foteliku dziecko przypina się trzypunktowymi lub pięciopunktowymi pasami z możliwością regulacji. Regulowane jest również oparcie fotelika – od pozycji siedzącej do półleżącej.

Foteliki dla dzieci od 9 do 25 kg

Tego typu foteliki dzielą się na montowane przodem oraz w obu kierunkach. Posadzone w nich dziecko przypina się za pomocą pasów samochodowych, wewnętrznych pasów fotelika lub specjalnej osłony tułowia. Warto wybrać taki fotelik, który ma regulowane zagłówek i oparcie. Dzięki funkcji regulacji, można dobrze dostosować go do wymiarów dziecka.

Foteliki 15-36 kg oraz 22-36 kg

Ta grupa obejmuje foteliki dla najwyższej kategorii wagowej, czyli dla dzieci do 12 roku życia (starsze nie muszą już jeździć w foteliku). W ich przypadku, dziecko przypięte jest za pomocą pasów samochodowych. Lepszej jakości foteliki posiadają prowadnice lub uchwyty, które ułatwiają właściwe przeprowadzenie pasów i ich zapięcie. Przeważnie tego typu foteliki, dla zachowania komfortu dziecka, mają podłokietniki, wyprofilowane oparcie z możliwością zmiany kąta położenia i regulowany zagłówek.

śr. ocena 5 / głosów 3