przedszkole

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Przychodzi taki moment w życiu każdego z rodziców, kiedy ich pociechy dorastają i stają się na tyle duże, że mogą rozpocząć naukę w przedszkolu. Jak przygotować malucha na rozpoczęcie przygody z edukacją? Co warto powiedzieć, żeby przedstawić dziecku realistyczny obraz nowej rzeczywistości? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym Twoja pociecha z uśmiechem wkroczy w nowe środowisko!

Podejmij decyzję

Taka zmiana zarówno dla rodziców, jak także ich pociech niesie za sobą poważne konsekwencje i wymaga czasu na oswojenie się z nową rzeczywistością. Ważne, aby decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola podjąć odpowiednio wcześniej. Każda zmiana wiąże się ze stresem, w szczególności dla malucha, który do tej pory przebywał tylko z mamą, tatą, babcią bądź opiekunką. Od teraz będzie dzielić nianie z innymi dziećmi. Zmianie ulegnie także jego sposób spędzania czasu oraz jedzenie. Rodzice muszą podejść do tego bardzo delikatnie i odpowiednio przygotować dziecko na taką zmianę, uczyć je samodzielności w jedzeniu i ubieraniu się. Oczywiście to nie jest łatwe zadanie, ponieważ każde dziecko ma zupełnie inny charakter. Jednak trzeba mu wyjaśnić, że od tego momentu codziennie będzie spędzać czas w przedszkolu z innymi dziećmi i panią, a rodzice wyjdą. Warto zastosować kilka trików, aby pójście do placówki wiązało się z zabawą, przygodą a nie traumą.

Rozmowa kluczem do sukcesu

Najważniejsza jest rozmowa. Nieważne czy nasza pociecha ma 2 lata czy 6, musimy ją przed tym faktem uprzedzić. Warto codziennie wspominać, że rozpoczyna nowy etap. Przedszkole to miejsce, gdzie będzie dobrze się bawić, wśród innych dzieci, a co najważniejsze będzie tam bezpieczne. Warto opowiedzieć mu jak będzie wyglądał dzień spędzony w przedszkolu, co będzie tam robić oraz zapewnić, że o stałej porze będzie odbierane przez opiekuna.

Adaptacja

Kolejny bardzo ważny fakt przy posyłaniu dzieci do nowego miejsca, to wcześniejsze zapoznanie go z murami budynku. Warto kilka razy pokazać, gdzie będzie spędzał czas. Można zaprezentować mu nowe sale, poznać z kadrą przedszkolną. Jedną z możliwości jest także wzięcie udziału w zajęciach adaptacyjnych, taką sposobność proponuje m.in. Przedszkole „Nasze Dzieci” z Warszawy. Warto zasięgnąć informacji, jakich rzeczy będzie potrzebowało i zabrać go na zakupy, a przy okazji wytłumaczyć, że to specjalne ubrania do przedszkola. Dziecko będzie dumne, kiedy dostanie nowe buty, w których będzie mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych czy tanecznych. Wdrożenie dziecka do przedszkola to niełatwe zadanie, ale kiedy już się do niego odpowiednio przygotujemy, nasza pociecha będzie nam wdzięczna, a pierwsze dni w nowym miejscu nie okażą się traumą, lecz wspaniałą zabawą.

śr. ocena 5 / głosów 1