zlobek

Niania czy żłobek – porady dla niezdecydowanych rodziców

Kiedy po urodzeniu dziecka pora wrócić do pracy, często nie można zostawić go pod opieką drugiego rodzica czy na przykład babci. Wtedy w grę wchodzi jeszcze żłobek lub niania. Którą jednak opcję wybrać, by nasza pociecha rozwijała się jak najlepiej w tym kluczowym dla jej życia okresie? Aby podjąć tę trudną decyzję, należy rozpatrzyć wiele istotnych kwestii.

Nasze własne możliwości

Po pierwsze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile jesteśmy w stanie wydać na opiekę nad maluchem. Tego nie przeskoczymy, zwłaszcza jeżeli powrót do pracy związany jest z kwestiami finansowymi. Żłobek jest znacznie mniej kosztowny niż zatrudnienie opiekunki.

Kolejne zagadnienie to nasza elastyczność czasowa. Jeśli niania przychodzi do dziecka, nie musimy go nigdzie dowozić, co jest szczególnie istotne, gdy wybrana przez nas placówka znajduje się daleko od miejsca zamieszkania i nie po drodze do pracy. Plusem zatrudnienia niani jest również to, że gdy maluch zachoruje, nie trzeba od razu brać zwolnienia, bo opiekunka da sobie z tą sytuacją radę. Natomiast nawet drobna infekcja może być przeciwwskazaniem do przyprowadzania dziecka do żłobka – chodzi o to, by nie rozprzestrzeniać chorób. Mimo takiego zalecenia żłobek jest przy tym jednak miejscem, w którym nasza pociecha będzie łapać zarazki znacznie częściej niż w domu. Jeśli dziecko ma niską odporność, przynajmniej początkowo niania będzie więc lepszą opcją.

Co jest najlepsze dla dziecka oraz jego rozwoju?

Jeśli czas, przestrzeń ani finanse nie są najistotniejszym kryterium, warto pomyśleć o tym, co będzie najważniejsze dla rozwoju naszego dziecka. W żłobku ma ono już na wczesnym etapie możliwość nauki funkcjonowania w grupie i tworzenia więzi społecznych, co jest ważne zwłaszcza w przypadku jedynaków. Z drugiej strony nawet jeśli personel żłobka to kadra doświadczona i wykwalifikowana, opiekunowie często nie są w stanie poświęcić pełnej uwagi naszemu maluchowi za każdym razem, gdy tego potrzebuje. Tymczasem w pierwszych latach życia to właśnie uwaga i ciepło są tym, czego dziecko powinno dostać najwięcej. Niektórzy specjaliści twierdzą, że więzi społeczne można z powodzeniem kształtować też na późniejszym etapie.

Z drugiej strony dzieci, które są posyłane do żłobka, są ciekawsze świata i szybciej uczą się odpowiedzialności. Mają do dyspozycji więcej zabawek i pomocy edukacyjnych, często także plac zabaw, a jak w przypadku np. Centrum Edukacji Familia – także liczne starannie przygotowane zajęcia, które stymulują rozwój dziecka w wielu różnych kierunkach. Jeśli jednak naszemu szkrabowi pewną trudność sprawia szybkie zaadaptowanie się do nowych warunków i wielu bodźców, lepszym wyborem będzie niania. Dziecko pozostanie wówczas w znanym otoczeniu, nie zmieni się również tak drastycznie jego plan dnia.

Możemy też ustalić z opiekunką, której w końcu płacimy, że będzie podejmować wraz z dzieckiem aktywności, które sami uznamy za najwłaściwsze. Mamy też większy wpływ na to, co nasza pociecha będzie jadła, chociaż w żłobkach też podawane jest pełnowartościowe menu – warto to jednak wcześniej sprawdzić.

Poszukiwania trzeba zacząć wcześniej

Z referencjami należy zapoznać się zresztą w przypadku zarówno żłobka, jak i niani. Najlepiej oczywiście skorzystać z polecenia osób, do których mamy zaufanie, ewentualnie znaleźć opiekunkę przez profesjonalną agencję. Tylko dobre podejście niani do dziecka zagwarantuje, że będzie mu z nią dobrze – i na dobre mu to wyjdzie. Tymczasem nie tak łatwo je ocenić na podstawie jednego spotkania. Dlatego warto zacząć poszukiwania kilka miesięcy przed planowanym powrotem do pracy, tak by móc być jeszcze chwilę z dzieckiem także w przejściowym okresie adaptacyjnym, no i oczywiście znaleźć idealną kandydatkę lub żłobek, w którym pracuje nie tylko wykwalifikowany, oddany swojemu zajęciu personel, ale także np. pielęgniarka, psycholog czy logopeda.

śr. ocena 4.8 / głosów 4