wozek dzieciecy sklep

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Twoje maleństwo jest już w drodze i właśnie zaczynasz rozglądać się za dziecięcym wózeczkiem? Niewykluczone, że zaskoczyła cię różnorodność dostępnych modeli i olbrzymie rozbieżności cenowe. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru wózka, który zapewni komfort twojemu dziecku i nigdy cię nie zawiedzie, ale jednocześnie nie będzie kosztował fortuny.

Wózek dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny i wygodny w obsłudze. Solidny, rozsądnie wybrany model posłuży tak długo, jak to będzie konieczne, a więc nawet 3 lata – lub dłużej, jeśli rodzina powiększy się o kolejną małą osóbkę. W tym czasie pokona bardzo duże dystanse, będzie niejednokrotnie składany, przenoszony i przewożony w samochodzie.

Pierwszy i jedyny wózek twojego dziecka

Maluszek w pierwszym okresie życia może tylko leżeć, w związku z czym wózek dziecięcy musi posiadać gondolę z równym, płaskim dnem. Kiedy maleństwo zacznie siadać, potrzebna będzie spacerówka. Nie musisz jednak kupować dwóch osobnych modeli. Kup wózek 2w1, którego konstrukcja umożliwia sprawną wymianę gondoli na spacerówkę na jednym stelażu. Takie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też miejsce w domu czy w mieszkaniu. Na rynku dostępne są również wózki dziecięce 3w1. Wybierając taki zestaw, otrzymasz dodatkowo fotelik samochodowy. Zakup na pewno opłaci się, jeśli zamierzasz często podróżować z dzieckiem samochodem.

Wygoda i bezpieczeństwo maluszka

… to sprawy najważniejsze. Dlatego, zanim kupisz wózeczek, dokładnie zapoznaj się z jego opisem. Zwróć uwagę na rozmiar i głębokość gondoli – im większa, tym lepiej. Pamiętaj, że dzidziuś będzie rósł szybko, więc wózeczek warto kupić na wyrost. Głęboką gondolę docenisz w okresie zimowym, gdy na materacyku będzie trzeba układać dodatkowe kocyki lub śpiwór. Latem w wózeczku z podniesioną budką może być gorąco i duszno, dlatego gondola musi posiadać system wentylacji. Chyba że zdecydujesz się na wózek z gondolą plecioną z wikliny, w którym wymiana powietrza zachodzi zupełnie naturalnie. Piękny przykład ekologicznego wózka dziecięcego z wikliny znajdziesz w sklepie firmowym polskiego producenta wózków dziecięcych LONEX. Klasyczne wózki retro zachwycają urodą, ale jednocześnie są po prostu funkcjonalne, przyjazne dla dziecka i dla rodzica.

Na komfort dzidziusia wpływa nie tylko konstrukcja i sposób wykonania gondoli, ale również koła. Zbyt twarde, za małe i sztywne będą utrudniały prowadzenie wózka i powodowały wstrząsy, zakłócające spokój dziecka. Warto wybrać wózeczek z możliwie dużymi kołami pompowanymi lub żelowymi. Wózek dziecięcy powinien też posiadać amortyzację – na sprężynach lub na klasycznych skórzanych paskach. Dzięki niej maleństwo nie będzie budziło się ani podczas przemierzania nierówności na miejskich chodnikach, ani na spacerze po leśnych drogach.

Łatwy w obsłudze, niezawodny wózek

Prowadzenie wózeczka dziecięcego po różnych, nie zawsze dobrych nawierzchniach, pokonywanie schodów i krawężników, składanie, wkładanie do bagażnika, przenoszenie… wszystkie te czynności będziesz wykonywać niezliczoną ilość razy, dlatego konstrukcja wózka musi ci to ułatwiać. Wózek powinien być przede wszystkim lekki, a poza tym umożliwiać łatwe składanie i rozkładanie. Nowoczesne wózeczki wyposażone są w praktyczne systemy składania stelażu, wypinania i wpinania gondoli oraz spacerówki, a także w zabezpieczenia uniemożliwiające ich samoczynne uruchomienie.

Płynna powinna być również regulacja budki, którą będziesz często dopasowywać do pozycji dziecka, by zapewnić mu przyjemny cień. Podczas upałów przyda się rozkładana moskitiera, a w czasie deszczu – naciągana folia ochronna. Aby prowadzenie wózka było wygodne dla obojga rodziców, niezbędna jest możliwość regulacji wysokości rączki. Cennym udogodnieniem z pewnością okażą się kieszenie i schowki oraz dodatkowe akcesoria dołączane do wózków przez dobrych producentów.

śr. ocena 5 / głosów 3