logopeda-w-przedszkolu

Logopeda w przedszkolu

Coraz więcej przedszkoli, nie tylko prywatnych, ale także publicznych, oferuje opiekę logopedyczną dla dzieci. Zajęcia z logopedą to szansa na pokonanie problemów związanych z komunikacją, które mogą odcisnąć piętno na rozwoju i edukacji przedszkolaka. Dlaczego logopeda w przedszkolu jest tak bardzo potrzebny i jak wyglądają jego zajęcia z przedszkolakami?

Logopeda w przedszkolu – dlaczego potrzebny?

Zajęcia logopedyczne w przedszkolu to istotny element wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Mają one na celu pomoc najmłodszym w pokonaniu problemów związanych ze sprawnościami językowymi. Chodzi tu o różnego rodzaju wady wymowy i inne związane z mową zaburzenia, zarówno natury psychoruchowej, jak również społecznej. Logopeda pomaga dziecku pokonać ograniczenia, które utrudniają mu naukę i funkcjonowanie w życiu społecznym. Dzięki temu przedszkolak staje się bardziej aktywny i łatwiej przyswaja wiedzę. Dlaczego tak ważne jest, by tego typu zajęcia wprowadzić już w przedszkolu? Ponieważ im dziecko jest młodsze, tym łatwiej jest pracować nad zaburzeniami mowy. W późniejszym wieku, kiedy rozwój mowy zostanie zakończony, znacznie trudnej będzie pokonać utrwalone nawyki. Warto przy tym pamiętać, że wszelkie wady wymowy, takie jak nieprawidłowa artykulacja zgłosek, nie pozostaną bez wpływu na życie przedszkolaka, a później ucznia – mogą bowiem obniżać samoocenę dziecka, powodując problemy z nauką i trudności w relacjach z innymi. Dlatego też pomoc pedagoga w przedszkolu jest nieoceniona.

Zajęcia logopedyczne dla przedszkolaków

Zajęcia logopedyczne dostępne są dla wszystkich przedszkolaków z zaburzeniami mowy. W celu wyłonienia dzieci potrzebujących pomocy logopedycznej, w przedszkolu przeprowadzane są badania przesiewowe kontrolujące mowę przedszkolaków. Zajęcia organizowane są w niewielkich grupach oraz indywidualnie, co daje szansę na lepsze efekty terapii. Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym powinna opierać się przede wszystkim na zabawie – podstawą udanej terapii jest bowiem chęć współpracy i aktywne uczestnictwo maluchów w zajęciach. W tym celu logopeda powinien posługiwać się różnego rodzaju pomocami logopedycznymi, takimi jak karty do gry, tablice ilustrowane czy programy komputerowe, które znajdziemy w ofercie sklepu KOMLOGO. Poszczególne ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb, możliwości, a także zainteresowań dziecka. Warto przy tym pamiętać, że zajęcia logopedyczne obejmują kompleksowe wspieranie prawidłowej mowy, a więc nie tylko rozwój słuchu czy mowy, ale także ćwiczenia z oddychania czy zapamiętywania. Dlatego też na zajęciach dzieci przede wszystkim mówią, ale także ćwiczą buzię i język poprzez zabawę np. w dmuchanie piórek czy papierków, układają puzzle i grają w różnego rodzaju gry. Dzięki temu przedszkolak zyskuje umiejętności prawidłowej artykulacji i budowania oraz rozumienia wypowiedzi.

śr. ocena 5 / głosów 5