Jak wyglądają zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży?

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci i młodzieży cieszą się dużą popularnością, gdyż pozwalają im rozwijać talenty, a także zyskiwać cenne umiejętności. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne, w których mogą brać udział już przedszkolaki, jednak najwięcej dzieci trenuje w wieku szkolnym. Jak wyglądają zajęcia taneczne oraz czemu warto zapisać na nie dzieci? Dowiedz się, jakie korzyści płyną z treningów tanecznych.

Zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży – rodzaje i przebieg

Zajęcia taneczne są idealne dla dzieci w każdym wieku. Warto podkreślić, że można je rozpocząć już od 3-4 roku życia, gdyż trenerzy dopasowują poziom trudności do grupy, które najczęściej podzielone są wiekowo, a dopiero na późniejszych etapach – zależnie od stopnia zaawansowania młodego tancerza. Najczęściej, najmłodsze dzieci rozpoczynają przygodę z tańcem od nauki salsy oraz bachaty. Charakteryzują się one rytmiką kroków, można je tańczyć solo, jak i w parze, a także świetnie wymuszają prawidłową postawę ciała. Najlepsze szkoły prowadzą także zajęcia taneczne dla dzieci takie jak balet, taniec towarzyski, taniec mix oraz hip-hop.

Niezależnie od rodzaju wybranych zajęć tanecznych każde z nich rozpoczynają się od rozgrzewki. Jest to konieczny element zajęć, gdyż mięśnie muszą przygotować się do dalszych ćwiczeń. Następnie instruktor tańca zapoznaje uczestników z choreografią, czyli uczy konkretnych kroków tanecznych. Jako że przebieg zajęć dopasowany jest do wieku oraz umiejętności, często podczas zajęć np. najmłodsze dzieci uczą się tańca poprzez gry i zabawy. W czasie zajęć instruktor zapoznaje uczestników także z historią tańca, co jest z pewnością ciekawym urozmaiceniem zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.

Czemu warto zapisać dziecko na zajęcia taneczne?

Zajęcia z tańca mają wiele zalet. Jedną z kluczowych jest to, że wzmacniają organizm i zapewniają mu optymalną dawkę aktywności fizycznej, która jest konieczna zarówno u dzieci, jak i młodzieży – podkreśla specjalista z Akademii Promocji Tańca z Lublina.

Ponadto, kolejną korzyścią płynącą z zajęć tanecznych jest oprócz rozwoju fizycznego, także rozwój emocjonalny. Dzieci i młodzież poznają swoje ciało oraz charakter, ćwiczą motywację, wytrwałość oraz cechy takie jak pewność siebie i cierpliwość. Taniec to świetny sposób, aby nauczyć się radzenia sobie z emocjami, przez co dziecko uzyska niezbędne na dalszych etapach życia umiejętności. Ponadto, warto podkreślić, że zajęcia taneczne wymagają od uczestników koncentracji, skupienia oraz rozwagi, dlatego też dzieci zyskują z nich coś więcej niż tylko gibkość i niezbędną dawkę ruchu. Bez względu na rodzaj uprawianego tańca dziecko ćwiczy zarówno ciało, jak i umysł.

śr. ocena 5 / głosów 5