przedszkole

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Wydaje się, że wybór przedszkola jest bardzo prosty – byle tylko znaleźć miejsce w przedszkolu publicznym albo opłacić przedszkole prywatne. Niestety sprawa nie jest tak prosta. Gdy stajemy przed koniecznością wyboru przedszkola dla własnego dziecka, pojawia się problem, mamy mnóstwo pytań i powątpiewamy, która z placówek spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiednia dla naszej pociechy.

Przedszkole odgrywa bardzo ważną rolę w życiu, rozwoju i wychowaniu dziecka. Pracujący rodzice nie mają często czasu zatroszczyć się o wszystkie te aspekty. Przedszkole zatem musi być zaufanym miejscem, co do którego będziemy mieli pewność, że spełnia wymienione funkcje. Co więcej, przedszkole jest etapem przejściowym między beztroską zabawą a edukacją i powierzanymi obowiązkami. Tego wszystkiego dostarczy dobrze dobrana placówka.

Praca grupowa tylko w przedszkolu

Umiejętność pracy w zespole jest bardzo ważną umiejętnością. Praca grupowa będzie odtąd na porządku dziennym – przez cały okres szkolny, a także na późniejszych etapach życia. To właśnie w przedszkolu dziecko zdobywa tę ważną umiejętność. Funkcjonowanie w grupie uczy właściwych relacji interpersonalnych, kultury względem innych, a także pozwala zdobywać nowe znajomości i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Wybierając przedszkole, zwróćmy uwagę, jak duże są tworzone grupy oraz czy opiekun grupy będzie wystarczająco dobrze kontrolował zachowania dzieci i czuwał nad tym, jak radzą sobie z trudnościami oraz w jaki sposób rozwiązują spory.

W domu dziecko nie zdobędzie tak szybko jak w przedszkolu takich umiejętności, jak tolerancja, zdolność do dzielenia się, empatii czy wzajemnej współpracy i chęci udzielania pomocy.

Przedszkole państwowe czy prywatne?

Oba warianty mają swoje wady i zalety. Największą zaletą przedszkola państwowego jest to, że nie musimy za nie płacić. Jednak zwykle prywatne placówki będą oferowały lepsze możliwości rozwoju i lepszą opiekę. Przedszkola prywatne zatrudniają więcej nauczycieli oraz pełną opiekę specjalistyczną i medyczną, są często lepiej wyposażone i zapewniają dzieciom więcej atrakcji. Co więcej, grupy są mniejsze, dzięki czemu dzieci są o wiele lepiej dopilnowane przez opiekunów i pedagogów.

śr. ocena 5 / głosów 1