dziecko - wizyta u stomatologa

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Wiele dzieci na słowo „stomatolog” reaguje zdenerwowaniem. Najczęściej problem ten wynika ze złych pierwszych doświadczeń. Z uwagi na fakt, iż regularne odwiedzanie tego specjalisty jest niezwykle ważne, rodzice powinni dużo wcześniej przygotować dziecko do pierwszej wizyty. Jak? Kluczowa jest rozmowa, ale nie bez znaczenia są też odpowiedni gabinet i lekarz, który zadba o przyjemny przebieg kontroli.

Tłumacz przez zabawę

Z uwagi na fakt, iż maluchy uwielbiają zabawy, właśnie za ich warto pomocą opowiedzieć im jak ważne są leczenie zębów i regularne kontrolowanie ich stanu. W prosty sposób, przy wykorzystaniu niedrogich akcesoriów można przedstawić przebieg wizyty, pokazać wyposażenie gabinetu czy też przećwiczyć badanie. Na rynku są dostępne liczne książeczki przedstawiające pracę dentysty, ale też zabawki umożliwiające odgrywanie scenek w domowych warunkach.

Planuj wspólne wizyty

Rodzice, planując własną wizytę u dentysty, powinni zabrać ze sobą również pociechę – jest to dobry sposób na oswojenie jej z sytuacją. Dziecko może w ten sposób nie tylko poznać gabinet i lekarza, ale też zobaczyć, że rodzic również sprawdza stan zębów, a w przypadku konieczności – leczy je. Specjalista z Gabinetu Stomatologicznego WILKDENT wyjaśnia, że stomatolodzy specjalizujący, chcąc oswoi małych pacjentów z gabinetem, korzystają ze sprawdzonych „sztuczek”. Przykładowo proponują zabawę z liczenie ząbków, opowiadają o nich, pozwalają pacjentowi oglądać je w lusterku, ale też oferują zakładanie kolorowych wypełnień. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych może być nawet fotel dentystyczny, który również dostarcza wyjątkowej zabawy.

Traktuj dziecko indywidualnie

Każde dziecko jest inne. Wymaga innego postępowania przy poznawaniu stomatologa. Po każdej wizycie zakończonej sukcesem warto pochwalić je, ale też podarować niewielką niespodziankę dla dzielnego pacjenta. Pod żadnym pozorem nie należy straszyć, krzyczeć i karać – takie zachowania mogą jedynie pogorszyć sytuację. Przed wizytą warto również pokrótce przedstawić dziecko dentyście, gdyż stomatologia dziecięca wymaga zbudowania odpowiedniej relacji na linii lekarz – mały pacjent. Kluczowe informacje o jego nawykach czy ulubionych postaciach z bajek pozwalają nawiązać kontakt, a tym samym wyeliminować stres i poprawić nastawienie malucha. Im bardziej pozytywne podejście dziecka do wizyty, tym mniejszy poziom strachu – a to z kolei klucz do osiągnięcia sukcesu.

Ogromnym ułatwieniem dla lekarza, ale też malucha jest usadowienie dziecka na fotelu, na kolanach rodzica – wówczas w obecności bliskiej osoby czuje się ono bezpiecznie i swobodnie. Na koniec warto dodać, że ważne jest regularne kontrolowanie uzębienia – najlepiej wykonywać je co 3-6 miesięcy. 

śr. ocena 0 / głosów 0