nauka-w-szkole

Jak polubić matematykę, język polski, geografię?

Dla wielu młodych ludzi nie ma niczego nudniejszego od nauki w szkole. Trudno się dziwić – ciężko odnaleźć przyjemność w czymś, do czego jest się przymuszanym. Nie pomagają też niezbyt ciekawie prowadzone lekcje. Do najbardziej znienawidzonych przedmiotów należą matematyka, język polski i geografia. Radzimy co zrobić, aby nauczyć się lubić te przedmioty.

Jak polubić język polski?

Język polski to przedmiot, który albo się lubi, albo nienawidzi. Jego pasjonatami są zwykle uczniowie obdarzeni zdolnościami humanistycznymi, lubiący pisać i czytać książki. Jednak dla tych, którzy od „Trenów” i „Lalki” wolą chemiczne doświadczenia lub matematyczne obliczenia, lekcje języka polskiego są prawdziwą zmorą. Jednak wcale nie musi tak pozostać na zawsze.

Aby choć trochę polubić lekcje polskiego, warto dać temu przedmiotowi szansę i nie nastawiać się do niego od początku całkiem negatywnie. Lepiej nie zastanawiać się nad tym, czy znajomość poszczególnych lektur przyniesie wam jakieś korzyści w przyszłości i nie przekonywać samego siebie, że przedmiot ten jest bez sensu. Warto podejść do lekcji w sposób wręcz odwrotny. Pomyślcie o tym, jak bardzo tematyka poruszana na lekcjach z języka polskiego może was rozwinąć.

Wiedza humanistyczna, jaką nabywa się podczas lekcji, przyda się w każdej dziedzinie, toteż warto zgłębiać poruszane tematy także we własnym zakresie, poszukując różnych ciekawostek na ich temat. Dobrym pomysłem są także wszelakie kółka zainteresowań i zajęcia, np. z szybkiego czytania, które pomogą wam pochłaniać kolejne zadane lektury w ekspresowym tempie i uchronią was przed zrobieniem sobie zaległości.

Jak polubić matematykę?

Matematyka określana jest jako królowa nauk. Niestety, nie wszyscy podchodzą do niej z szacunkiem godnym królowej. W końcu polubić matematykę nie jest wcale aż tak łatwo. A wszystko z prostego powodu.

Uczniowie najczęściej nie lubią tych przedmiotów, których nie rozumieją i tak zwykle jest z przedmiotami ścisłymi, w tym przede wszystkim z matematyką. W jej przypadku kluczem do sukcesu, czyli do polubienia tego przedmiotu, jest systematyczna nauka i pomoc kogoś, kto będzie potrafił wytłumaczyć zawiłości związane z obliczeniami – radzi nasz rozmówca reprezentujący Fortecę Dziecięcego Speca Edu Rewolucje.

Każdy, kto ma trudności ze zrozumieniem matematyki powinien zastanowić się nad dodatkowymi zajęciami z tego przedmiotu. W czasie ich trwania można powoli analizować zagadnienia omawiane w szkole i w końcu zrozumieć o co w nich chodzi. Dzięki temu kolejne zadania będą szły jak z płatka, a wy zaczniecie lubić matematykę.

Jak polubić geografię?

Nauka geografii w szkole zwykle opiera się na suchym wkuwaniu nazw stolic, rzek, krain geograficznych, województw, itd., dlatego nie ma ona zbyt wiele wspólnego z przyjemnością. Jeśli chcecie, aby nauka tego przedmiotu była dla was przyjemniejsza, starajcie się zgłębiać omawiane zagadnienia także po lekcjach, np. oglądając ciekawe programy podróżnicze lub czytając książki i blogi o tej tematyce. To najlepszy sposób na miłą i przyjemną naukę geografii, która „dzieje się” przy okazji czystej rozrywki.

Innym sposobem na to, by polubić geografię jest udział w warsztatach i zajęciach dodatkowych związanych z tym przedmiotem. Pomogą one wam spojrzeć na geografię w zupełnie inny sposób i, być może, obudzą w was pasję do podróży i pogłębiania geograficznej wiedzy.

śr. ocena 5 / głosów 5