Jak dostosować fotelik do wieku i wagi dziecka?

Każdy kierowca, który chce legalnie i bezpiecznie przewieźć dziecko w samochodzie, musi pamiętać o obowiązku zamocowania odpowiednio fotelika samochodowego. Jego wybór musi być związany z dopasowaniem go do wzrostu oraz masy ciała dziecka. Jaki fotelik samochodowy będzie odpowiedni dla niemowlaka, a jaki dla starszego dziecka? Dowiedz się, czy wiek dziecka ma znaczenie oraz na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czy podczas zakupu fotelika samochodowego wiek ma znaczenie?

Warto podkreślić, że po nowelizacji przepisów drogowych, nie ma znaczenia już wiek dziecka, a jego wzrost. Do niedawna ustawodawca nakładał na przewożących, aby dzieci do 12 roku życia jeździły w fotelikach samochodowych. W świetle obecnych przepisów, mają w nich być przewożone wszystkie dzieci nie mające 150 cm wzrostu. Przepis ten ma kilka wyjątków i stosuje się je, gdy np. na tylnym siedzeniu znajduje się trójka dzieci i nie ma możliwości zainstalowanie trzeciego fotelika. Wtedy, jeśli dziecko jadące pośrodku ma powyżej trzech lat, może jechać bez fotelika – warunkiem są zapięte pasy bezpieczeństwa. Dlatego też fotelik samochodowy dopasowywany jest do wzrostu oraz masy ciała dziecka.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Foteliki samochodowe podzielone są według kategorii, które określają konkretne grupy wagowe. Najczęściej określane są następująco:

  • grupa 0 przeznaczona jest dla niemowląt o masie ciała mniejszej niż 10 kg,
  • grupa 0+ przeznaczona jest dla niemowląt o masie ciała mniejszej niż 13 kg,
  • grupa I przeznaczona jest dla niemowląt o masie ciała od 9 do 18 kg,
  • grupa II przeznaczona jest dla dzieci o masie ciała od 15 do 25 kg,
  • grupa III przeznaczona jest dla dzieci o masie ciała od 22 do 36 kg.

Wielu producentów obok grupy wagowej podaje także wiek dzieci, jednak warto podkreślić, że jest to orientacyjne i przede wszystkim, należy kierować się masą ciała dziecka, a nie jego wiekiem – podkreśla specjalista ze sklepu „Świat Dziecka” z Krakowa.

Dodatkowo, warto podkreślić, że wielu producentów oferuje także przedziały wagowe niedopasowane do wyżej wymienionych grup. Na rynku można spotkać także foteliki samochodowe o dużych przedziałach kilogramowych np. 9-36 kg. Należy jednak podkreślić, że mogą być one gorzej dopasowane do potrzeb dzieci i tym samym oferować niższy stopień bezpieczeństwa. Nie trzeba się także martwić, jeśli dziecko ma wyższą masę ciała, gdyż są także producenci, którzy aby zapewnić należyte bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, oferują foteliki dla dzieci mających masę do 50 kg. Ponadto, podczas zakupu, warto także pamiętać, aby głowa dziecka nie wystawała poza fotelik.

śr. ocena 5 / głosów 5