Jak dobrać aparat słuchowy dla dziecka? 

Dobrze dobrany do dziecka aparat słuchowy, pozwoli mu cieszyć się światem pełnym dźwięków. Aby tak było, protetyk musi dostosować go do indywidualnych potrzeb malucha, a także do konkretnej wady słuchu. Jakie kwestie wziąć pod uwagę, aby właściwie wybrać aparat słuchowy dla dziecka? Dowiedz się więcej, jakie znaczenie mają cechy takie jak rozmiar, natężenie oraz różnorakie funkcje np. likwidacja szumów.

Wybierz wygodny aparat słuchowy dla dziecka o trwałej i solidnej konstrukcji

Aparat słuchowy jest konieczny u dzieci z wadami słuchu, gdyż umożliwia nie tylko rozwój słuchu, mowy i umiejętności językowych, ale także wiąże się z korzyściami wynikającymi ze słyszenia innych dźwięków. Podczas wyboru urządzenia, należy wziąć pod uwagę, aby był to aparat zauszny, umożliwiający dobór parametrów elektroakustycznych. Kluczową kwestią jest to, by urządzenie było solidne i odporne na działanie czynników mechanicznych. Wytrzymała konstrukcja jest gwarancją, że dziecko nie zniszczy go np. podczas zabawy. Dodatkowo, daje także pewność, że będzie działał mimo zalania, dostania się do niego kurzu lub innych zanieczyszczeń. Ponadto, istotną kwestią jest także fakt, aby aparat słuchowy był wygodny. Dzieci źle znoszą dyskomfort, dlatego wybór idealnie dopasowanego urządzenia, pozwoli mu zapomnieć o tym, że ma go na sobie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu słuchowego dla dziecka?

Wybierając konkretny model aparatu słuchowego, należy zwrócić uwagę, czy jest bezpieczny. Istotna jest np. blokada komory baterii, która chroni dziecko przed wyciągnięciem jej i połknięciem.

Warto również pamiętać o tym, aby wybrany aparat był kompatybilny z jak największą liczbą urządzeń multimedialnych. Urządzenie może łączyć się np. z telefonem, telewizorem oraz innymi sprzętami z technologią Bluetooth – podkreśla specjalista z firmy AMFON z Lublina.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę wybierając aparat słuchowy dla dzieci w wieku szkolnym to funkcja likwidacji szumów, która umożliwia wyróżnienie dźwięków mowy z hałasu. Ponadto, sprzęt powinien być łatwy w obsłudze. Wiadomym jest, że u maluchów, obsługą urządzenia zajmują się rodzice, jednak u dzieci starszych to one samodzielnie obsługują aparat. Ułatwieniem może być wybór urządzeń bezprzewodowych i sterowanie nimi z telefonu komórkowego. Przydatne są także specjalistyczne rozwiązania takie jak np. systemy FM, które sprawdzają się u dzieci szkolnych. Ich działanie opiera się na działaniu osobnego mikrofonu znajdującego się na szyi rozmówcy np. nauczyciela, który przesyła sygnał mowy do aparatu słuchowego.

śr. ocena 5 / głosów 5