Idea i zalety przedszkoli językowych

Eksperci nie mają wątpliwości – dzieci już od najmłodszych lat potrafią przyswajać wiele języków obcych. Co więcej, zdaniem naukowców im młodsze dziecko, tym większa szansa na sukces i pełne opanowanie języka. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się w Polsce przedszkola o profilu językowym. Na czym polega taki program nauczania i jakie korzyści przynosi przedszkolakom?

Co wyróżnia przedszkola językowe?

Naukowcy są zgodni co do zasadności nauki języków obcych już w przedszkolu. Zajęcia językowe to obowiązek w coraz młodszych grupach, jednak okazuje się, że najlepsze rezultaty przynoszą nie pojedyncze lekcje, a wprowadzenie dwujęzyczności w przedszkolu. Placówki językowe realizują ten program nie tylko poprzez prowadzenie lekcji z lektorami, ale także poprzez posługiwanie się dwoma językami przez nauczycieli wychowawców na co dzień, czyli w trakcie zabaw, czynności higienicznych i innych zajęć przedszkolaków.

W ten sposób dziecko uczy się praktycznie bezwiednie, osłuchując się z językiem i przyswajając kolejne słowa i zwroty. – Tłumaczy przedstawiciel przedszkola językowego Promyk w Szczecinie. – Taka nauka oparta na zabawie, a nie obowiązku czy presji związanej z nauką na lekcjach, daje zdecydowanie lepsze rezultaty, zwłaszcza w przypadku maluchów, które przecież często nie potrafią jeszcze czytać i pisać. Taki naturalny, regularny kontakt z językiem obcym sprawia, że dziecko zaczyna płynnie się nim posługiwać, co w przyszłości przyspieszy naukę czytania i pisania w danym języku i pozwoli w pełni go opanować. Warto przy tym zaznaczyć, że przedszkola językowe umożliwiają często naukę nie tylko jednego języka, ale też dwóch, np. angielskiego i niemieckiego.

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola językowego?

Jakie zalety mają przedszkola językowe? Realizowany w nich program przynosi następujące korzyści przedszkolakom:

  • Szybsza nauka języków obcych – dziecko ucząc się jednego języka, łatwiej przyswoi sobie również kolejne.
  • Integracja i nauka tolerancji – przedszkola językowe często zrzeszają dzieci z różnych stron świata, które uczą się akceptacji innych zwyczajów czy kolory skóry.
  • Poznawanie obcych kultur – nauka języka obcego w przedszkolu językowym to również zdobywanie wiedzy o historii i kulturze różnych krajów.
  • Perspektywy na przyszłość – płynne posługiwanie się językiem obcym to klucz do sukcesu w życiu zawodowym.

Nic więc dziwnego, że rodzice chcący zapewnić swoim pociechom wszechstronny rozwój i zagwarantować lepsze perspektywy na przyszłość, wybierają dla nich właśnie przedszkola językowe.

śr. ocena 5 / głosów 1