Szkola czy przedszkole Zalety i wady przedszkole integracyjne

Gdzie posłać sześciolatka – do szkoły czy przedszkola?

Obecnie rodzice mają wybór i mogą zdecydować czy posłać sześciolatka do szkoły, czy przedszkola. Jeszcze parę lat temu nie było takiej możliwości. Dzieci, które kończyły szósty rok życia, były zobowiązane do rozpoczęcia nauki szkolnej. Ten zapis szybko jednak zniesiono i pozostawiono opiekunom wolny wybór. Czym w trakcie podejmowania decyzji powinni się kierować?

Szkoła czy przedszkole? Zalety i wady wcześniejszej edukacji

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków bardzo ucieszyło rodziców. Ministerstwo Edukacji podkreśla, że takie dzieci należy przyjąć do przedszkola. Opiekunowie nie są zobowiązani do przedstawienia ich gotowości szkolnej. Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, czy posłać dziecko do tak zwanej zerówki? A może uważasz, że jest na tyle samodzielne, że poradzi sobie w szkole?

Wcześniejsze pójście do szkoły ma z pewnością kilka zalet. Dziecko rozpoczyna edukację na rok przed swoimi rówieśnikami. Analogicznie – wcześniej też ją kończy. Karierę zawodową rozpoczyna więc w momencie, gdy inni dopiero zdobywają dyplomy. Poza tym wcześniejsze zdobywanie nowych umiejętności dodaje pewności siebie. O ile maluch rzeczywiście podoła takim zadaniom.

Niestety, nadal zdaje się, że rażących minusów takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Dziecko zobowiązane do przyspieszonego obowiązku szkolnego – nie ma tyle czasu na zabawę, co jego rówieśnicy. Maluch może być przemęczony obowiązkami, nie wspominając nawet o konieczności noszenia przy sobie ciężkiego plecaka. Nauczyciele podkreślają zresztą, że nauka w klasach sześciolatków jest o wiele trudniejsza. Dzieci wymagają jeszcze opieki i pomocy przy podstawowych czynnościach, na przykład zawiązywaniu butów. Obowiązek długiego siedzenia w ławce jest dla nich niewykonalny.

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka – placówki integracyjne

Najważniejsze jest to, że rodzice mają dziś wybór. A bardzo ciekawą alternatywą dla tych niezdecydowanych są przedszkola integracyjne. Uważa się, że tego rodzaju placówki przygotowują do kolejnych etapów edukacji znacznie lepiej, niż ich klasyczne odpowiedniki. Poza tym uczą potrzebnych w życiu umiejętności. Najważniejsze jest jednak to, że wpajają dzieciom cenne wartości takie, jak empatia.

Nasze przedszkole stwarza atmosferę akceptacji, wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa, w której dziecko bawi się, uczy, nabywa nowych umiejętności i aktywność wobec siebie, innych ludzi i otaczającego go świata. Uczy tolerancji, akceptacji i poszanowania odmienności każdego człowieka. Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom oraz uwzględnia potrzeby środowiska lokalnego

podkreśla dyrektorka Przedszkola Tęczowa Przygoda.

Kwestia tego, czy dla danego dziecka lepsza jest szkoła, czy przedszkole – pozostaje sprawą indywidualną. Dla większości maluchów naturalnym jest jednak rozpoczęcie obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat.

śr. ocena 5 / głosów 3