fotelik samochodowy RWF

Czym charakteryzują się foteliki samochodowe rwf?

Fotelik samochodowy to absolutna podstawa bezpiecznego przewożenia dzieci. Gdy maluch wyrośnie z pierwszego fotelika, tzw. nosidełka, wielu rodziców decyduje się na zakup fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy. Są jednak foteliki przeznaczone do przewożenia tyłem do kierunku jazdy również dla starszych dzieci, czyli foteliki samochodowe RWF. Czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są foteliki samochodowe RWF?

Foteliki samochodowe RWF, od angielskiego określenia „rear way facing” oznacza pozycję fotelika tyłem do kierunku jazdy. W przeciwieństwie do modeli dla niemowląt w kategorii wagowej 0-13 kg, fotelik RWF przeznaczony jest dla dzieci do osiągnięcia wagi 18 kg, czyli około 5 roku życia, choć możemy spotkać także modele w kategorii 9-25 kg. Można je ustawiać w różnych pozycjach, dzięki czemu nie ma obaw o wygodę dziecka. Wybór fotelików RWF jest spory – mogą być montowane na bazie isofix lub z pomocą pięciopunktowych pasów, co sprawia, że możemy taki fotelik zamontować praktycznie w każdym samochodzie osobowym. Niektóre modele mogą być obracane o 180 lub 360 stopni, dzięki czemu korzystanie z nich jest wygodne również dla rodziców.

Spełniają one dokładnie te same funkcje, co pozostałe foteliki, z tą różnicą, że fotelik samochodowy RWF jest nawet pięciokrotnie bardziej bezpieczny od standardowego, montowanego przodem fotelika.

Rodzice podczas wyboru fotelika najczęściej zwracają uwagę na test ADAC, jednakże polecamy wybierać te modele, które pozytywnie przeszły szwedzki Test Plus. Test ADAC ocenia wiele różnych czynników, a bezpieczeństwo jest zaledwie jednym punktem na długiej liście testów, na której znajdują się również łatwość w obsłudze czy czyszczeniu. Tymczasem Test Plus odnosi się wyłącznie do bezpieczeństwa fotelika i, co ciekawe, jak dotąd żaden fotelik montowany przodem do kierunku jazdy go nie zaliczył – tłumaczy nasz rozmówca ze specjalistycznego sklepu z fotelikami samochodowymi Kids Szop.

Bezpieczeństwo fotelików samochodowych RWF

Już sam fakt, że foteliki samochodowe RWF pozytywnie przeszły szwedzki Test Plus, jest gwarancją tego, że zapewnią naszym dzieciom najwyższe bezpieczeństwo. Jednak aby lepiej zrozumieć, dlaczego warto zdecydować się na fotelik RWF, dobrze jest dowiedzieć, z czego to bezpieczeństwo wynika. Otóż przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy pozwala znacząco obniżyć siłę nacisku na szyję dziecka, mającą miejsce podczas kolizji. Jest to szczególnie istotne w przypadku kolizji czołowych, które stanowią blisko połowę wszystkich wypadków drogowych. Już przy prędkości 50 km/h, w wyniku kolizji, nacisk na szyję dziecka wynosi ponad 200 kg. Pasy, którymi dziecko jest zapinane, przytrzymują jego tułów i ramiona, jednak głowa zostaje wyrzucona do przodu i przy takim nacisku kolizja prowadzi do śmierci dziecka, a w najlepszym przypadku – do trwałego kalectwa na skutek uszkodzenia kręgosłupa. Granica prawdopodobieństwa złamania kręgosłupa w przypadku dziecka wynosi 130 kg, a foteliki samochodowe RWF zmniejszają tę siłę do 80 kg.

Ponadto, gdy fotelik zamontowany jest tyłem do kierunku jazdy, całą siłę uderzenia w trakcie wypadku przejmuje na siebie obudowa fotelika, dzięki czemu kręgosłup i głowa dziecka są o wiele lepiej chronione. Udowodniono, że dzieci, które jechały tyłem do kierunku jazdy, odnoszą dużo mniejsze obrażenia niż osoby dorosłe, których kręgosłup jest o wiele bardziej stabilny. Dodatkowo ryzyko wystąpienia urazów nóg, które podczas jazdy przodem do kierunku jazdy narażone są nawet na złamania wielomiejscowe, w fotelikach samochodowych RWF spada o 76%. Unikamy również ryzyka uszkodzenia dziecka przez elementy przemieszczające się wewnątrz kabiny lub obrażeń powstałych w wyniku uderzenia w przedni fotel.

Fotelik samochodowy RWF a komfort dziecka

Wielu rodziców, mimo tak istotnej kwestii bezpieczeństwa dziecka, decyduje się mimo wszystko przewozić je przodem do kierunku jazdy. Decyzja ta ma swoje źródło w przekonaniu, że dziecko przewożone tyłem czuje się po prostu niekomfortowo. To błąd, ponieważ dzieci od urodzenia przewożone są w taki właśnie sposób i przeświadczenie, że dziecku lepiej będzie, gdy będzie widziało rodziców czy przednią szybę samochodu, podparte jest naszymi własnymi odczuciami. Często także można spotkać się z twierdzeniem, że dziecku nie może być wygodnie w foteliku RWF, ponieważ nie ma ono w nim miejsca na nogi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dzieci są inaczej zbudowane niż dorośli, mają większą elastyczność i bez trudu znajdują wygodną dla siebie pozycję, a nasze obawy ponownie podszyte są typowo dorosłym punktem widzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0