Zasady doboru sprzętu do narciarstwa zjazdowego

Osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem zjazdowym, z pewnością mają wiele wątpliwości przy zakupie swoich pierwszych nart i sprzętu potrzebnego do uprawiania tego sportu. Pierwsze źródło, w którym szukamy cennych informacji, to oczywiście Internet. Liczymy także na profesjonalne porady sprzedawcy w sklepie sportowym i zwykle nie jesteśmy zawiedzeni, jeśli oczywiście wybieramy sklep ze sprzętem dla narciarzy, a nie market, w którym możemy zaopatrzyć się zarówno w narty, jak i piłki do kosza, czy kije do gry w golfa. Jakie są zasady doboru sprzętu do narciarstwa zjazdowego?

Długość i parametry nart

Przed przystąpieniem do wyboru nart, musimy się zastanowić, jaką techniką chcemy jeździć oraz jakie tereny będą nas interesowały, stoki, czy może teren poza trasami. Pierwsza zasada mówi, że im dłuższe narty wybierzemy, tym większa będzie ich stabilność, a także przyczepność do podłoża. To zasada słuszna, jednak musimy zwrócić uwagę na to, że przy długich nartach czeka nas wykonywanie dłuższych skrętów. To od nas zależy, co wolimy i jak podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa, ponieważ przy krótkich nartach łatwiej o wywrotkę. Krótsze narty polecane są osobom początkującym oraz osobom lżejszym. Dla osób, które już pewnie czują się na stoku oraz dla osób cięższych polecane są narty długie. Wróćmy raz jeszcze do osób początkujących: dobrze jest wybrać narty około 15-20 cm krótsze niż wynosi ich wzrost. Kolejny parametr to szerokość nart. Dziś bardzo popularne są narty carvingowe, które w przeciwieństwie do nart tradycyjnych, mają różną szerokość w różnych punktach. Ich dzioby są szersze, przy burcie są zwężone (to wcięcie nazywa się talią) i ponownie szersze przy tzw. piętkach, czyli na końcach. Następny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę to sztywność nart.

Zasada brzmi: im bardziej doświadczony narciarz, tym lepiej poradzi sobie z wymagającymi, sztywnymi nartami. Narciarzom początkującym poleca się mniej sztywne narty – mówi nam przedstawiciel NordicSklep.pl ze sklepem stacjonarnym we Wrocławiu. Zwróćmy też uwagę na twardość poprzeczną, przy której zasada brzmi podobnie. Im twardsza, tym lepsza dla zaawansowanych narciarzy.

Buty, wiązania, kask, kije

Osobom początkującym poleca się przede wszystkim właściwie dopasowane buty, które będą solidne i wygodne. Buty nie powinny mieć wewnątrz dużo luzu, ponieważ manewrowanie staje się trudniejsze. Stopa po prostu zaczyna kręcić się na boki, co może zniechęcać do nauki jazdy. Zadbajmy o to, by nasze stopy w ogóle nie poruszają się w obuwiu. Paradoksalnie to miękkie buty narciarskie są bardziej polecane osobom początkującym, ponieważ są wygodniejsze. Zwracamy także uwagę na ilość klamer. Im więcej ich jest, tym łatwiej nam dopasować buty, ponieważ będą ściśle przylegały do nogi. Kolejny element, któremu warto się przyjrzeć, to wiązanie, które łączy nasze buty z nartami. Zapytajmy sprzedawcę, czy wiązania dla nart zjazdowych może być regulowane pod względem siły wypięcia. To bardzo ważne, ponieważ jeśli dojdzie do wywrotki, odpowiednio wyregulowana narta sama się odepnie, a więc uda nam się uniknąć przykrej kontuzji. A jak wybrać kask? Poleca się, by zmierzyć obwód głowy na wysokości jednego centymetra nad brwiami i zapytać w sklepie, jaki kask będzie dla nas odpowiedni. Ostatnia rzecz, którą musimy wybrać, to kije narciarskie. Wybieramy taki kij, który po wzięciu do ręki bez problemu utworzy kąt prosty, gdy zegniemy rękę w łokciu. Kiedy nasz sprzęt jest już skompletowany, możemy śmiało ruszać na stok!

 

śr. ocena 5 / głosów 4