Zalety wielosłupowych wyciągów wakeboardowych

Wielosłupowe wyciągi wakeboardowe mają wiele zalet. Jednak ich budowa, a nawet samo jej planowanie są sporym wyzwaniem – trzeba bowiem uzyskać wiele pozwoleń. Do budowy można przystąpić dopiero wtedy, gdy będziemy posiadać dokumenty zatwierdzone przez lokalne władze oraz organizacje związane z profilem prowadzonej działalności. Co jeszcze warto wiedzieć o wielosłupowych wyciągach wakeboardowych?

Są ośrodkami spotkań i aktywności sportowych

Obiekty z dużymi wyciągami, położone nad zbiornikami wodnymi zapewniają przede wszystkim bardzo szeroki dostęp do sportów wodnych i są w stanie obsługiwać kilkaset osób w ciągu dnia. Ze względu na swoją specyfikę i rzadkość na ogół stają się one atrakcją na skalę nie tylko lokalną, ale i ogólnopolską. Często buduje się w ich sąsiedztwie różnego typu obiekty pomocnicze: kawiarnie, restauracje czy sklepy ze sprzętem sportowym, a przede wszystkim – wypożyczalnie sprzętu wodnego i wakeboardowego, takie jak np. Xtreme Shop w Rudzie Śląskiej. co dodatkowo zwiększa potencjał dochodowy parku. Poza tym właściciel takiego wyciągu może w łatwy sposób budować i wzmacniać lokalne więzi poprzez organizowanie obozów sportowych czy nawiązywanie współpracy ze znajdującymi się  w pobliżu szkołami w zakresie uprawiania sportów wodnych. Park z wielosłupowymi wyciągami wakeboardowymi to ogromna atrakcja dla widzów, co oczywiście przekłada się często na wysokie kontrakty sponsorskie.

Czy łatwo zbudować taki wyciąg?

Duże parki wodne są świetnym miejscem dla spotkań grupowych. Mogą z nich korzystać osoby w różnym wieku i to niezależnie od posiadanych umiejętności. Bez większego problemu można nawiązać też współpracę z innymi lokalnymi ośrodkami sportu i turystyki. Coraz częściej to właśnie takie ośrodki są wybierane jako miejsca na imprezy promujące turystykę i rynek lokalny. W ten sposób na wysokie zyski mogą liczyć nie tylko właściciele parków z wyciągami, ale i lokalni przedsiębiorcy.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że budowa takiego obiektu jest sporym wyzwaniem, także logistycznym. Oprócz wody potrzebne jest bowiem odpowiednie zaplecze – parking, elektryczność czy odpływ ścieków. Zbiornik wodny w tym przypadku (naturalny bądź sztuczny) powinien mieć wymiary co najmniej 240 metrów długości, 120 metrów szerokości oraz 120 cm głębokości. Zwykle wyciąg wakeboardowy skład się z pięciu lub sześciu masztów. Takie rozwiązanie zapewnia komfort jazdy, bo lina przez cały czas pozostaje napięta i można w pełni wykorzystywać potencjał, jaki daje wyciąg. A to zapewni świetną zabawę i powiększające się grono chętnych, którzy będą chcieli tu wracać.

śr. ocena 15 / głosów 1