urlop w gorach

Zalety urlopu i ferii w górach

Od wielu lat głównym kierunkiem Polaków szykujących się do urlopu są polskie i zagraniczne plaże – z badań przeprowadzanych przez CBOS w 2014 roku wynika, że aż 60% urlopowiczów wybiera się nad morze. Na drugim miejscu z wynikiem 15% plasują się góry. Ta niska popularność górskich szlaków jest doskonałą wiadomością dla każdego, kto pragnie podczas urlopu wyciszyć się, oderwać od rzeczywistości i w spokoju napawać bliskością przyrody. Co jeszcze mogą nam zaoferować góry?

Aktywny wypoczynek

Nie ulega wątpliwości, że góry są najodpowiedniejszym kierunkiem dla każdego, kto lubi spędzać czas aktywnie. Kilkugodzinny marsz po szlaku stanowi doskonałą formę treningu, regularne spędzanie wypoczynku w górach znacząco wpływa na kondycję. Na wysokościach powyżej 1000 m n.p.m. rozszerzają się naczynia krwionośne, nasz organizm zaczyna produkować więcej krwinek czerwonych i staje się lepiej dotleniony. Częste górskie wycieczki skutkują zwiększeniem objętości płuc i wydolności układu krążenia, dlatego wielu sportowców przygotowując się do zawodów trenuje na dużych wysokościach.

Wspaniałe samopoczucie

Góry znane są z tego, że działają kojąco na psychikę. Już sam wysiłek fizyczny i czyste górskie powietrze znakomicie wpływają na poprawę naszego nastroju. Dodajmy do tego otaczającą nas zieleń oraz ciszę i już mamy gotowy sposób na stresy. Niektóre szlaki wymagają dość dużego skupienia, dlatego w naturalny sposób przestajemy zaprzątać sobie głowę problemami życia codziennego.

Przygoda i sprawdzian możliwości

Nawet zdawałoby się proste szlaki wymagają od nas dużej odpowiedzialności. Również dla doświadczonych podróżników stanowią one pewien zastrzyk adrenaliny, gdyż wszystko się może zdarzyć – czasem zaskoczy nas nagła zmiana pogody, czasem natkniemy się na dzikie zwierzę. Właśnie ta nieprzewidywalność natury sprawia, że wypoczynek w górach stanowi idealną odskocznię od rutyny życia w mieście. Będą się w nich wspaniale bawić przede wszystkim ludzie spragnieni żywych emocji i lubiący dzielić się opowieściami o swoich przygodach. Góry będą również doskonałym wyborem jeśli chcemy sprawdzić swoje możliwości, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne – przekonać się, jak będziemy reagować na niecodzienne sytuacje i jak sobie z nimi poradzimy.

Sporty zimowe

Wiele osób z utęsknieniem czeka przez cały rok na nadejście zimy tylko z jednego powodu – by móc wjechać na stok i oddać się białemu szaleństwu. Jazda na nartach i snowboardzie to wspaniała forma aktywności fizycznej, rozwijającej koordynację całego ciała, a przy tym dostarczając mnóstwo adrenaliny. Jedną z najpopularniejszych w Polsce miejscowości, która w sezonie zamienia się w raj dla narciarzy i snowboardzistów jest Białka Tatrzańska. Wybierają się tam na urlop czy ferie nie możemy zapominać o dobrym noclegu – Hotel Carlina*** oferuje swoim gościom wysokiej klasy pokoje i wiele udogodnień.

śr. ocena 5 / głosów 5