Wyprawa w góry – jaki plecak wybrać?

Góry oczarowują, oszałamiają, dają poczucie wolności, kształtują charakter, uczą cierpliwości i wytrzymałości. Zwłaszcza, kiedy jedziemy na wyprawę w góry i przez kilka godzin czy kilka dni obcujemy wyłącznie z naturą. Do takiej wycieczki należy się właściwie przygotować, pakując niezbędny ekwipunek. Przede wszystkim ciepły polar i kurtkę przeciwdeszczową, bo pogoda w górach może zmienić się błyskawicznie. Podpowiadamy, jaki plecak wybrać na górską wyprawę!

Pojemność plecaka

Zacznijmy od pojemności plecaka. Na pewno plecak na wyprawę w góry jest większy niż typowy plecak miejski, który nosimy na co dzień do pracy czy na uczelnię. Plecak turystyczny określany mianem „małego” ma 30 litrów, plecak „średni” – od 30 do 50 litrów, a plecak „duży” – powyżej 50 litrów. Dobór odpowiedniej pojemności zależy od tego czy częściej jeździmy na krótkie wycieczki, czy raczej od razu ruszamy na poważne, kilkudniowe wyprawy. Niektórzy jednak nawet na kilka godzin potrzebują zapakować cały niezbędny sprzęt – tylko tak czują się bezpiecznie. Dlatego musimy samodzielnie zadecydować, co chcemy zabierać i w jaki plecak się zmieścimy.

Solidny system nośny

Drugą istotną kwestią podczas wyboru plecaka jest sprawdzenie wygody jego noszenia. Solidny system nośny to podstawa! Takie plecaki w dużej części nosi się na biodrach, dlatego pasy biodrowe muszą być wygodne i mocne. Powinny być też w pełni regulowane, abyśmy mogli dopasować je do naszej sylwetki.

Plecak niemal cały czas będzie przylegać do naszego ciała, z tego względu musi obejmować jak najwięcej kości biodrowej, aby było nam wygodnie. Dodatkową stabilność podczas wspinaczki zapewnia pas piersiowy – zwróćmy uwagę, aby taki również znajdował się przy plecaku! – mówi nasz rozmówca ze sklepu NordicSklep, posiadającego w sprzedaży szeroką ofertę sprzętu sportowego.

Wodoszczelny materiał

Jak już wspomnieliśmy, pogoda w górach może zmieniać się błyskawicznie. Dlatego bardzo istotne jest, aby plecak był wykonany z solidnego, wodoszczelnego materiału. W przeciwnym razie cały nasz ekwipunek przemoknie, gdy tylko spadnie deszcz! A tego nie chcemy, zwłaszcza na początku wyprawy, kiedy droga na szczyt jeszcze daleka. Istotne są również solidne szwy i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym zabezpieczeniem dla przeszyć są specjalne lamówki, które również chronią przed wilgocią.

Dodatkowe rozwiązania i usprawnienia

Warto dodać, że plecaki turystyczne mają szereg rozwiązań i usprawnień, dzięki którym plecak jest niezwykle funkcjonalny. Do najbardziej popularnych udogodnień należą:

  • pikowany tył, pasy ramienne i pas biodrowy, wykonane z oddychającej tkaniny siateczkowej,
  • wzmocniony panel tylny,
  • regulacja pasów na ramiona, pasa biodrowego i piersiowego,
  • kieszenie boczne i kieszeń bezpieczeństwa na ukrycie dokumentów i kosztowności,
  • podwójne dno,
  • komora główna i komora dolna z osobnym dostępem,
  • dostęp od przodu plecaka,
  • uchwyty, do których można przyczepić dodatkowe rzeczy.

Szybko przekonamy się, że te dodatkowe usprawnienia są niezwykle pomocne i bardzo przydatne.

Dzięki naszym wskazówkom zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedni plecak w góry. Udanej wyprawy!

śr. ocena 0 / głosów 0