Czy warto zdecydować się na telewizję na kartę

Rosnąca konkurencja pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi skutkuje coraz bogatszą ofertą dostępnych na rynku usług. Szeroki wachlarz możliwości pozwala dostosować pakiet do swoich potrzeb. Tak jak to jest w przypadku telefonii komórkowej, tak i decydując się na usługi telewizyjne możemy wybierać pomiędzy abonamentem a ofertą na kartę. Czym wyróżnia się telewizja na kartę i jakie są jej zalety?

Bez zobowiązań

Telewizja na kartę w system prepaid oznacza możliwość uzyskania dostępu do usług po uiszczeniu opłaty, czyli wykupienia doładowania karty. Podstawową różnicą pomiędzy ofertami na kartę a abonamentem – i dotyczy to wszelkiego rodzaju usług, zarówno telefonicznych, jak i telewizyjnych – jest brak umowy z operatorem. Oznacza to mniej formalności, ale przede wszystkim dużo większą swobodę niż w przypadku abonamentu. W ofertach na kartę:

  • można w każdej chwili zmienić operatora – w takiej ofercie nie podpisujemy stałego zobowiązania na określony czas, dlatego w każdej chwili możemy zmienić dostawcę usług telewizyjnych;
  • można swobodnie wypowiedzieć umowę – jeśli chcemy przestać korzystać z usług telewizyjnych, nie musimy pisać stosownych wypowiedzeń. Po prostu nie wykupujemy kolejnego doładowania;
  • opłata uzależniona jest od preferencji użytkownika – to, kiedy zapłacimy, zależy tylko od nas. Nie uiszczając opłaty nie narażamy się na jakiekolwiek kary, po prostu sygnał zostaje odcięty. Chociaż i tu operatorzy wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów, pozostawiając jeszcze przez pewien czas kilka podstawowych programów.

Dlaczego ta swoboda korzystania z usług telewizyjnych jest tak ważna? Ponieważ w przypadku abonamentu, kiedy wiążemy się umową czasową z danym operatorem, musimy liczyć się z ryzykiem obniżenia standardu usługi, występowania problemów technicznych czy zawężenia pakietu dostępnych programów. W takiej sytuacji, mając podpisaną umowę na czas określony i chcąc wypowiedzieć usługę, by zmienić operatora, będziemy i tak zmuszeni do płacenia abonamentu aż do końca trwania zobowiązania.

Stosunek jakości do ceny

Dużym atutem telewizji na kartę jest także przystępna cena. Czeka nas opłata aktywacyjna rzędu 200 złotych, która jest jednorazowa. Po otrzymaniu dekodera z czytnikiem karty będziemy musieli ją doładowywać, co oznacza miesięczny koszt ok. 20 złotych, a więc kilkakrotnie taniej, niż w przypadku abonamentu. Tak jak zostało to wcześniej powiedziane, płacimy tylko wtedy, kiedy chcemy mieć dostęp do kanałów. Jeśli zaś chodzi o same kanały, to ich ilość jest mniejsza niż w usłudze abonamentowej. Zwykle jednak podstawowy pakiet obejmuje najpopularniejsze stacje telewizyjne i programy zarówno informacyjne, filmowe, sportowe, rozrywkowe, jak i dla dzieci. Telewizja na kartę to także dobra jakość, czyli kanały w HD. A to wszystko za 20 złotych.

TV na kartę – czy warto?

Czy w takim razie warto korzystać z usług telewizyjnych na kartę?

Na to pytanie odpowiada ekspert z firmy P.H.U. Saturn, która zajmuje się telewizją cyfrową: Telewizja na kartę nie odbiega dziś pod względem jakości od usług abonamentowych, a jest dla nich dobrą alternatywą. Wszystko zalezy od indywidualnych preferencji. Komu szczególnie odpowiada niezależność od operatora i comiesięcznych opłat? Z pewnością jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują lub zmieniają miejsce zamieszkania. Dzięki temu wyjeżdżając służbowo czy przeprowadzając się po prostu przestajemy płacić za telewizję, której i tak nie oglądamy. Opcja ta sprawdzi się również świetnie, jeśli mamy niestabilną sytuację finansową – w takim wypadku podpisanie comiesięcznego zobowiązania to często zbyt ryzykowny krok. Z usług telewizyjnych na kartę chętnie korzystają też osoby, które nie posiadają dostępu do sygnału naziemnego lub nie są z niego zadowolone.

śr. ocena 5 / głosów 4