Wakacje w górach z dzieckiem. Co zrobić, aby pociecha była zadowolona z wypoczynku?

Przyjście na świat dzieci wymusza zmianę dotychczasowego stylu życia, nie oznacza jednak, że musisz rezygnować ze wszystkich swoich zwyczajów i przyjemności. Jeżeli jesteś zapalonym miłośnikiem polskich gór, bez trudu uda ci się zorganizować wspólny rodzinny wyjazd w twoje ulubione miejsca. Podpowiadamy, jak zaplanować udane wakacje w górach z dzieckiem.

Czy z dziećmi da się podróżować? Oczywiście! Planując wyjazd wypoczynkowy ze swoimi pociechami musisz oczywiście wziąć pod uwagę również ich potrzeby. Nie mamy tu na myśli wyłącznie odpowiedniego zakwaterowania i posiłków dostosowanych do diety malucha, ale także opracowanie takiego programu wycieczki, by wszyscy byli zadowoleni.

Rodzinny trekking w Tatrach

Jeśli twoi znajomi twierdzą, że z dziećmi nie da się chodzić po górach, możesz śmiało zaproponować im zakład. Chociaż z dziecięcym wózeczkiem nie radzimy wybierać się w drogę do Morskiego Oka, w samym Zakopanem jest sporo tras, które z łatwością pokonasz nawet z małym dzieckiem.

Świetną propozycją jest np. Droga pod Reglami, czyli dawna Żelazna Droga, łącząca dwie stare huty. Wędrując po tej trasie będziesz mógł podziwiać Zakopane, Pasmo Gubałówki, a nawet skocznie narciarskie. Bardzo dużym atutem Drogi pod Reglami z punktu widzenia rodziców jest możliwość zejścia ze szlaku w niemal dowolnym momencie, ponieważ wzdłuż niego znajdują się przystanki komunikacji miejskiej.

Kolejną opcją, najlepszą dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest spacer Doliną Strążyską. Cała trasa liczy sobie zaledwie 2 kilometry, ale jednocześnie jest bardzo urozmaicona. Pokonując ją, będziecie mogli zobaczyć Giewont, wodospad Siklawica i wspaniałe skaliste turnie. Na końcu trasy, na Polanie Strążyskiej, znajdziesz przyjemny bufet, gdzie będziecie mogli posilić się i odpocząć przed drogą powrotną – podpowiada nasz rozmówca z Willi „Carlton”.

Aktywne Zakopane dla najmłodszych

Nawet jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, bardzo możliwe, że twoje dzieci mają więcej energii niż ty. Oznacza to, że w twoim towarzystwie mogą bardzo szybko zacząć się nudzić. Z kolei jeśli uwielbiasz szybką jazdę na nartach czy snowboardzie, narzucanie twojego tempa maluchom nie byłoby bezpieczne. Dlatego czasami warto skorzystać z pomocy innych.

Chcąc naprawdę zmęczyć pociechy podczas letnich wakacji w górach możesz zasugerować im grę w squasha, po której na pewno nie będą już zbytnio dokazywać. Spędzając w Zakopanem ferie zimowe, możesz zapisać pociechy na lekcje jazdy na nartach – kiedy maluchy będą spędzać czas pod okiem instruktora, sam możesz oddawać się białemu szaleństwu.

Największe atrakcje dla dorosłych i dzieci

Stoki narciarskie i piękne krajobrazy to nie jedyne atuty polskich gór. Jak jeszcze można zorganizować tu sobie czas w wakacje? Możliwości jest naprawdę wiele. Najnowszą atrakcją Zakopanego, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży, jest nowoczesne centrum nauki i zabawy CYBERIADA. Na miejscu znajdziesz angażującą wszystkie zmysły wystawę naukową, zachwycające planetarium i strefę rozrywki z grami VR.

Kolejną propozycję stanowią okoliczne termy w Szaflarach, Białce i Bukowinie oraz aquaparki. Z dzieciakami warto wybrać się do Aqua Park Zakopane, gdzie oprócz basenów znajdziesz mnóstwo szalonych zjeżdżalni.

śr. ocena 5 / głosów 3