osoba czytająca książkę

Varsaviana. Książki dla miłośników Warszawy

O polskiej stolicy można powiedzieć naprawdę dużo, ponieważ zachwyca ona miejscami, historiami i rozkwitającą kulturą. Na jej temat powstało wiele dzieł, książek historycznych i albumów. Pomimo tego, wiele osób pragnie poznać ją bardziej, niż jest to ukazane w pozycjach popularnonaukowych. Dlatego też postanowiliśmy krótko przedstawić książki dla największych miłośników i badaczy Warszawy.

Ciekawostki o Warszawie

W polskiej stolicy grupy wycieczkowe przeważnie odwiedzają standardowe punkty mieszczące się w kilku centralnych dzielnicach. Tymczasem każda z części Warszawy niesie ze sobą historie, tajemnice i przeróżne ciekawostki. Skupił się na nich Michał Szymański, który w poszczególnych tomach „Spacerów po Warszawie” przybliżył całe dzielnice i najbardziej atrakcyjne miejsca. Jak sam zaznacza, stolica może być urzekająca, intrygująca, smutna, ciekawa, wciągająca, ale nie jest piękna. Kompendium ciekawostek stanowi także pozycja „Sekrety Warszawy” Jerzego Majewskiego, który przedstawia znanych artystów i polityków oraz związane z nimi wydarzenia w różnych miejscach XX-wiecznej Warszawy. Jest także wiele dobrych pozycji, które skupiają się na mniej popularnych aspektach. Są to np. „Archimapa. Mozaiki Warszawskie” będąca zbiorem unikatowych dzieł, czy „Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy” Piotra Otrębskiego, czyli ciekawostki na temat budynków sakralnych, które są mniej rozpoznawalne lub już nie istnieją na mapie Warszawy.

Stolica w opisach i na mapach

Bardzo dobre pozycje naukowe możemy znaleźć pod znakiem wydawniczym Muzeum Warszawy. Zawierają one serię „Plan Warszawy”, które szczegółowo przedstawiają m.in. kształtowanie się przestrzeni miejskiej, budowę miejskich wodociągów i kanalizacji oraz przede wszystkim zmiany kartograficzne. Plan Warszawy możemy studiować na rok 1768, 1825, 1912, 1939 oraz 1955, a więc w różnych istotnych okresach historycznych. W tym wydawnictwie została wydana także pozycja „Rzeczy warszawskie”. Jest to przedstawienie i opis często niepozornych przedmiotów, które znajdziemy w warszawskich muzeach ze względu na historie, w jakich odegrały swój udział. Swoistą perełką jest „Plan zagłady Warszawy” autorstwa Stefana Artymowskiego, który zawiera zbiór unikalnych zdjęć i dokumentów z 1939 roku. Obejmują one niemiecki plan totalnej zagłady stolicy i jej ludności jeszcze przed wybuchem wojny. Ciekawą pozycją jest także „Warszawa na przełomie XIX i XX wieku w pamiętnikach Przygodnego”, czyli obraz miasta skrępowanego przez rosyjskiego zaborcę, napisany pod pseudonimem osoby żyjącej na przestrzeni wieków. Łączy on tragiczne wydarzenia z osobliwym humorem, dlatego, jest to świetna pozycja, zarówno dla varsavianistów, jak i osób rozkochanych w Warszawie.

Architektura, pomniki, cmentarze

Wiele warszawskich budynków zaskakuje swoją architekturą, jednak znane są także z tego, jaką rolę pełniły, kto w nich przebywał i jakie zdarzenia miały w nich miejsce. Dlatego też „Pałac w Warszawie” Waldemara Braniewskiego, „Kamienica pod Geniuszem” Krzysztofa Toma czy „Hotel Bristol” Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej to pozycje, dzięki którym możemy poznać tajemnice najbardziej znamienitych budynków. O „Nietuzinkowych historiach pomników Warszawy” może opowiedzieć nam warszawska przewodniczka Ewa Sztompke, która uwzględniła osiemdziesiąt monumentów. Dzięki książce Jerzego Majewskiego możemy przybliżyć sobie „Stare Powązki” – bardzo ważny punkt Warszawy ze względu na miejsce pochówku znamienitych artystów, pisarzy, polityków, przemysłowców, naukowców i osób walczących o wyzwolenie.

Ekspert z internetowej księgarni www.arkady.info dodaje: Jest także wiele innych dzieł, które dla varsavianów będą pozycjami obowiązkowymi. Poszczególne tomy „Echa dawnej Warszawy” wydawnictwa Skarpa przybliżą nam dzieje warszawskiej komunikacji, kryminalne opowieści, przepisy kulinarne, kaplice zamki, pałace, kościoły, oraz pozostałe charakterystyczne budynki.

śr. ocena 0 / głosów 0