W jaki sposób przekonać seniora do zamieszkania w domu opieki?

Decyzja o pozostawieniu bliskiej nam osoby w domu opieki nigdy nie jest łatwa i przyjemna. Dla seniora jest to całkowita nowość – nowe otoczenie, ludzie, przyzwyczajenia, a także aktywności. Jak przekonać osobę starszą, aby pobyt w domu opieki był dla niej przyjazny? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Pamiętajmy o indywidualnych preferencjach seniora

Przed przystąpieniem do poszukiwań odpowiedniej placówki, powinniśmy porozmawiać z seniorem, który ma spędzać od tej pory czas w domu opieki. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy z nas ma swój indywidualny sposób na spędzanie czasu. Czy lubi spacery? Czy jest bardziej towarzyski i lubi długie rozmowy, a może wspólne oglądanie telewizji? Czy jest pasjonatem sportu lub wycieczek? Czy ważna jest dla niego lokalizacja? Po wypisaniu kilku najważniejszych punktów możemy zacząć szukać informacji o domach seniora w okolicy, a jeżeli zainteresuje nas jakaś oferta, warto udać się tam osobiście.

Sprawdźmy dokładnie ofertę

Wiele domów opieki oferuje seniorom różnego rodzaju aktywności – kółka zainteresowań, krótkie wycieczki, zajęcia sportowe, takie jak np. taniec lub nordic walking, spotkania towarzyskie połączone z grami planszowymi. Możliwości jest dużo. Jeżeli któraś z nich jest odpowiednia dla osoby, którą chcemy umieścić w domu opieki, tym lepiej. Cały czas będzie miała bowiem styczność z hobby, któremu poświęcała się dotychczas. Jeżeli nie, zawsze może nauczyć się czegoś nowego. W końcu człowiek uczy się przez całe życie.

Atmosfera przede wszystkim

Podczas indywidualnej wizyty w domu seniora należy zwrócić uwagę na atmosferę, jaka panuje wewnątrz. To również bardzo ważny czynnik, który należy brać pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Nie chodzi tutaj jedynie o wygląd placówki, jej czystość i zapach, ale również o to, jak zachowuje się personel, jak pobyt w domu opieki oceniają inni seniorzy oraz czy poszczególne pokoje nie są zbyt przepełnione. Jeżeli mamy możliwość, możemy zabrać bliską nam osobę starszą, aby upewnić się, czy dobrze czuje się w danym miejscu.

Pozostałe istotne kwestie

Na koniec możemy zostawić kwestie bardziej przyziemne, ale nie mniej ważne. Należy również sprawdzić informacje na temat umowy, opłat, opieki lekarskiej, kwalifikacji zatrudnionego personelu, stanu technicznego budynku, a także jakości posiłków podawanych w domu opieki.

Wtedy będziemy mieli pełny obraz danego ośrodka, który możemy przedstawić naszemu seniorowi – podsumowuje dyrektor Domu Seniora i Placówki Świadczącej Całodobową Opiekę Senior Residence, która zapewnia fachową opiekę wszystkim osobom w podeszłym wieku.

śr. ocena 5 / głosów 4