narciarze

Snowboard czy narty – co wybrać?

Zima nie musi oznaczać przerwy w uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Do wyboru mamy wiele aktywności, w tym najpopularniejsze: narty i snowboard. Co wybrać? Nie ma co do tego zgodności. Zarówno jeden, jak i drugi sport angażuje całe ciało, dotlenia organizm i jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma dyscyplinami!

Amatorów białego szaleństwa nie ubywa. Wręcz przeciwnie – z roku na rok coraz więcej osób próbuje swoich sił na stokach. Także najmłodszych, bowiem naukę jazdy na nartach i snowboardzie można zacząć już w wieku kilku lat. Obywa sporty doskonale wpływają na kondycję i dają sporo radości. Co je różni?

Od czego zacząć przygodę – od nart, czy snowboardu?

Nie ma zgodności, co do tego, od której z tych dyscyplin zacząć swoją przygodę. Najmłodsi najczęściej rozpoczynają naukę od nart, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by maluchy swoje pierwsze kroki na stoku zaczęły stawiać na desce. Okazuje się jednak, że naukę jazdy na nartach można rozpocząć wcześniej – jazda na snowboardzie wymaga większej świadomości ciała oraz lepszej koordynacji ruchowej. Jest to istotne zarówno na dwóch, jak i na jednej desce, jednak w przypadku snowboardu konieczne jest balansowanie całym ciałem i nie ma możliwości wsparcia się na kijkach. Kije narciarskie dają niezbędne wsparcie, chroniące przed upadkiem. Na desce, o ile nie mamy osoby, która nam pomoże – upadki mogą zdarzyć się na początku zdecydowanie częściej.

Są również opinie, że deska jest łatwiejsza z tego względu, że nie ma konieczności jednoczesnej koordynacji wszystkich kończyn – w końcu na nogach mamy dwie osobne narty, a w rękach dwa osobne kijki, więc trzeba to jakość wszystko „ogarnąć”. Wiele zależy od osobistych predyspozycji, więc jeśli chcemy rozpocząć uprawianie zimowych sportów warto spróbować i jednego, i drugiego. W ten sposób najlepiej przekonany się, który sport jest dla nas.

Sprawność fizyczna i kontuzjogenność

Podczas wyboru jednej z wymienionych dyscyplin ważne jest również wzięcie pod uwagę naszej sprawności oraz możliwość wystąpienia kontuzji. Na nartach potrzebne będą silne mięśnie nóg – to one w znacznej mierze pracują podczas zjeżdżania. Przy intensywnym używaniu kijków pracować będzie również obręcz barkowa i ręce – choć raczej przy narciarstwie biegowym, niż zjazdowym, w którym kijki służą głównie do utrzymania równowagi i podpierania się podczas podchodzenia pod wyciąg. Z tego względu podczas jazdy na nartach możemy być narażeni na kontuzje związane zwłaszcza ze stawami kolanowymi. Osoby, które mają problem z kolanami powinny spróbować swoich sił na snowboardzie, gdzie obciążenie stawów kolanowych jest mniejsze – na desce podczas skrętu balansuje się całym ciałem. Nie znaczy to jednak, że snowboard jest mniej kontuzjogenny – tu częściej dochodzi do upadków. Podczas upadku na tył ciała może ochronić nas tak zwany „żółwik”, czyli osłona kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że podczas upadku do przodu odruchowo wysuwamy ręce, a tym samym możemy nabawić się kontuzji nadgarstków lub obręczy barkowej.

Niezależnie od tego czy wybierzemy narty, czy snowboard warto na kilka tygodni lub miesięcy przed wyjazdem na stok przygotować swoje ciało na wysiłek. Nie zaszkodzą nam ćwiczenia siłowe, zwłaszcza wzmacniające nogi, pośladki oraz mięśnie głębokie. Dzięki temu nasze stawy będą lepiej chronione, a tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji będzie mniejsze. Ważny jest również zdrowy rozsądek – jeżeli jesteśmy zmęczeni popełniamy więcej błędów, więc lepiej zejść z trasy szybciej niż jeździć na siłę. Nie wspominając o kwestiach bezpieczeństwa na stoku, które powinno być sprawą oczywistą.

Różnice cenowe pomiędzy nartami a snowboardem

W tej kwestii nie ma specjalnych różnic, także jeżeli kwestie finansowe są dla nas główną motywacją – w przypadku wyboru pomiędzy nartami a snowboardem nie ma to znaczenia – mówi specjalista ze sklepu narciarskiego EvikCeny są praktycznie takie same, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i odzież. Zarówno na dwóch, jak i na jednej desce można zjeżdżać po tych samych trasach, dlatego nie będzie również różnicy w karnetach. Zakup sprzętu to wydatek około 1000 zł, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Na początku możemy wypożyczyć sprzęt i sprawdzić, co bardziej nam się spodoba, a dopiero potem zdecydować się na zakup. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości sprzęt od renomowanych producentów powinien nam w zupełności wystarczyć na kilka sezonów białego szaleństwa – dodaje.

śr. ocena 0 / głosów 0