Wody termalne

Prozdrowotne właściwości wód termalnych

Jedną z hipotez wyjaśniających pochodzenie słowa „spa” jest ta o łacińskiej etymologii. Akronim ten rozwija się w sentencję Sanus Per Aquam – czyli w dosłownym tłumaczeniu „zdrowy przez wodę”. Już starożytni znali prozdrowotne właściwości wód termalnych. Publiczne łaźnie były miejscami tętniącymi życiem. Nic dziwnego – było to bowiem nie tylko miejsce relaksu, ale również odnowy biologicznej.

Pochodząca z głębokich warstw ziemi woda termalna zawiera w sobie bogactwo pierwiastków i minerałów. Jej wyjątkowe właściwości wpływają nie tylko na stan naszej skóry, ale również dzięki lekko podwyższonej kwasowości oraz temperaturze umożliwiają ich przeniknięcie w głąb organizmu. Kąpiele w wodach termalnych to sposób nie tylko na relaks, ale również na zdrowie.

Pochodzenie wód termalnych

Pod powierzchnią ziemi znajdują się bogate pokłady wód podziemnych, między innymi mineralnych oraz geotermalnych. Wody termalne uzyskują swoją temperaturę dzięki ciepłu wydzielanemu przez magmę, znajdującą się tuż pod powierzchnią wodonośną. Wodą geotermalną można nazwać wodę, która po wypłynięciu na powierzchnię posiada temperaturę przynajmniej 20 stopni Celsjusza. Jej wydostawanie się na powierzchnię odbywa się w sposób naturalny poprzez źródła lub za pomocą odwiertów – ten drugi sposób wykorzystuje się, aby pobrać podgrzaną wodę w celu doprowadzenia jej do uzdrowisk.

Wody termalne często nasycone są dużym stężeniem pierwiastków. Niestety w ilościach, które zamiast pomóc mogłyby wywołać podrażnienia, a nawet działać toksycznie – dlatego zazwyczaj poddaje się je procesom filtracji i odsalania. Nisko zmineralizowana woda nadal posiada swoje właściwości, pozbawiona jest jednak pierwiastków w wysokich stężeniach, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka.

Dobroczynne pierwiastki zawarte w wodzie termalnej

Wody geotermalne zawierają w sobie liczne pierwiastki, wpływające dobroczynnie na działanie całego organizmu. Występują w różnych stężeniach, w zależności między innymi od rodzaju wód: mogą to być zarówno wody solankowe, jak i siarczkowo-fluorowe. W takiej wodzie znajdują się między innymi potas, magnez, sód, żelazo czy siarka. Znajdziemy w nich również duże stężenie wapnia. Prócz wyżej wymienionych w ich składzie znajdują się także chrom, mangan, selen czy lit. Dodatkowo lekko podwyższona kwasowość oraz temperatura umożliwiają tym pierwiastkom oddziaływanie nie tylko na skórę, ale również na narządy wewnętrzne. Dzięki odpowiednim warunkom panującym w termach możliwe jest przenikanie dobroczynnych składników przez barierę skóry.

Liczne parki wodne i uzdrowiska wykorzystujące wodę geotermalną znajdziemy przede wszystkim na południu Polski, na przykład w okolicy Białki Tatrzańskiej. Jeśli zechcemy skorzystać z dobroczynnych właściwości wód, a jednocześnie zrelaksować się w komfortowych warunkach warto wziąć pod uwagę pensjonat Dziubas, który znajduje się bardzo blisko Term Bania. Baseny napełnione wodą o temperaturze 34-38 stopni oraz inne atrakcje z pewnością zapewnią relaks połączony z kompleksową regeneracją ciała.

Jakie schorzenia leczą wody termalne?

Zakres schorzeń i dolegliwości, na które wody termalne mają dobroczynny wpływ jest całkiem spory. W pierwszej kolejności z właściwości prozdrowotnych wód korzysta nasza skóra. Po kąpieli staje się wygładzona, ujędrniona, a procesy regeneracyjne zachodzą szybciej. Jest to doskonałe remedium na łuszczycę, problemy z trądzikiem, nadmiar sebum, atopowe zapalenie skóry lub nadmierne przesuszenie. Ciepła woda doskonale działa na mięśnie i stawy – rozluźnia je, przeciwdziała obrzękom i bólom. Dzięki kąpielom poprawia się również krążenie, w związku z czym organizm jest lepiej dotleniony. Woda termalna łagodzi stres i napięcie, pozwala na relaks nie tylko ciała, ale i umysłu. Dzięki temu lepiej śpimy – regularne wizyty są więc polecane osobom cierpiącym na bezsenność. Pierwiastki zawarte w wodach termalnych wpływają stabilizująco również na układ hormonalny oraz procesy metaboliczne. Kąpiele w termach wpływają  kompleksowo na cały organizm – z tego względu są doskonałym sposobem na relaks i zdrowie. Liczne atrakcje w okolicy oraz piękne okoliczności przyrody z pewnością wpłyną pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł.

śr. ocena 4.9 / głosów 28