Co powinno wyróżniać dobrą przynętę sztuczną?

Wędkarstwo spinningowe to jedna z bardziej skutecznych metod sportowego połowu ryb. Wędkarze łowiący tą techniką nie muszą wykorzystywać żywych, ani martwych rybek jako przynęty. Dobry spinningista świetnie radzi sobie z odpowiednio dobraną do panujących warunków przynętą sztuczną. Sprawdźcie czym charakteryzuje się dobra przynęta sztuczna.

Przynęty do wędkarstwa spinningowego – jak wybierać?

W wędkarstwie spinningowym istotny jest posiadany ekwipunek, którego ważnym elementem (obok odpowiedniego sprzętu wędkarskiego) jest właściwie dobrana sztuczna przynęta. Konieczne jest dobranie jej względem warunków, które panują w miejscu łowienia.

Sztuczne przynęty występują w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Odpowiedni ich dobór ma ogromne znaczenie dla połowu drapieżników, dlatego warto przygotować się do ich zakupu merytorycznie – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę EXPERT.

Warto wiedzieć, że znalezienie uniwersalnej przynęty, która za każdym razem gwarantuje sukces połowu jest w zasadzie niemożliwe. Z tego powodu w każdym profesjonalnym sklepie wędkarskim, zarówno stacjonarnym jak i internetowym, znaleźć można szeroki wybór różnorodnych sztucznych przynęt. Wśród nich występują przynęty typu twardego, takie jak woblery, wahadłówki i obrotówki, a także miękkie przynęty (kopytka, twistery, rippery).

Jak dobierać sztuczną przynętę?

Sztuczne przynęty, a dokładnie ich rodzaj, wybierać należy względem rodzaju drapieżnika, którego macie nadzieję złowić. Pod uwagę wziąć również należy rodzaj wody i porę roku. Wybór przynęty nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużego doświadczenia oraz wyczucia. Czasem warto też zaryzykować i zdecydować się na eksperymenty, licząc się z możliwością porażki. Pomocną cechą w wędkarstwie spinningowym jest więc wytrwałość.

Doświadczony wędkarz spinningowy w swoim podręcznym zestawie posiada zawsze kilka przynęt różnego rodzaju. Dzięki niemu może, w razie potrzeby, dokonać szybkiej zmiany przynęty i spróbować szczęścia z innym jej rodzajem.

Rodzaje sztucznych przynęt

Jako, że skompletowanie podstawowego zestawu spinningowego jest dość trudnym zadaniem, to warto nauczyć się rozróżniać przynajmniej te najczęściej stosowane typy przynęt sztucznych. Do najpopularniejszych należą:

  • woblery – twarde przynęty, które imitują wyglądem małe rybki,
  • blachy – przynęty wykonane z kawałka metalu
  • kopytka, rippery i twistery – miękkie przynęty wykonane ze specjalnego tworzywa przypominającego silikon, poruszają się w wodzie w charakterystyczny sposób, który zachęca ryby do ataku.

W większości sztuczne przynęty są bardzo kolorowe, dlatego podczas kompletowania pierwszego zestawu najlepiej wybierać każdą z nich w innym kolorze i kształcie, aby nie powielać tych samych wzorów.

śr. ocena 5 / głosów 1