Podstawowe techniki połowu ryb

W praktyce techniki połowu ryb podzielić można na kilka podstawowych kategorii w zależności od rodzaju wykorzystywanego sprzętu bądź zestawu do łowienia. Co warto na ich temat wiedzieć? Jaką technikę łowienia wybrać w danym przypadku? Która metoda łowienia ryb sprawdzi się na określonym łowisku? Kwestia ta jest wbrew pozorom dość skomplikowana.

Łowienie na spinning

W Polsce najpopularniejszą techniką połowu ryb drapieżnych jest spinning. Metoda ta służy przede wszystkim do połowu szczupaków, okoni, sumów czy sandaczy. W tym przypadku podstawowym elementem jest wędzisko, a następnie kołowrotek i przynęty – woblery i blachy wahadłowe. Inną popularną metodą łowienia ryb jest tzw. grunt. To technika dość prosta, która polega na podaniu przynęty na dno rzeki bądź jeziora. Okazuje się być jednocześnie bardzo skuteczna. Sprawdza się podczas połowu ryb większych: karpi, linów, leszczy czy amurów. Jako przynętę stosuje się wówczas pęczak, kukurydze, białe i czerwone robaki czy kastery. Szeroki wybór sprzętu do spinningu (jak również do innych technik połowu) znajdziemy w ofercie dobrych sklepów i producentów sprzętu wędkarskiego, takich jak FPH Expert.

Metoda spławikowa – łowienie na większych odległościach

W przypadku łowienia ryb w większej odległości od brzegu, używa się przelotkowych wędzisk o długości do 8 metrów. Łowi się na nie razem z kołowrotkiem, na który nawinięta jest duża ilość żyłki. Co ciekawe, duże karpie, szczupaki czy sumy są w stanie wyciągnąć  z kołowrotka nawet kilkadziesiąt metrów żyłki, dlatego ich złowienie bez kołowrotka jest w praktyce w zasadzie niemożliwe. Metoda spławikowa polega na obserwowaniu spławika, który zanurzony jest w wodzie. Gdy ten zanurza się w wodzie należy unieść wędkę dość mocno, aby haczyk wbił się w rybę, a potem ją doholować do brzegu. Zestaw do metody tej dobiera się w zależności od łowionych ryb i warunków, które panują na danym łowisku.

Łowienie na żywcówkę

Mniej popularną metodą połowu ryb jest angielska metoda odległościowa, która pozwala na łowienie w dużych odległościach od brzegu oraz na znacznych głębokościach. Do metody spławikowej zalicza się też łowienie na żywą rybkę – żywcówkę. Służy ona przede wszystkim do połowu sandaczy i okoni. Oprócz tego wyróżnia się łowienie na muchę. To technika, która polega na poławianiu ryb z wykorzystaniem tzw. muszki. W tym przypadku wędkarz posługuje się wędką muchową, która posiada kołowrotek muchowy i jeden z kilku rodzajów sznura. Są to linka pływająca, linka tonąca oraz linka pośrednia. Zdecydowanie najpopularniejsza jest jednak linka pływająca.

śr. ocena 5 / głosów 5