ksiazki dla mezczyzn

Po jakie książki najczęściej sięgają mężczyźni?

Polacy lubią i czytają książki, jednak sięgając po lekturę raczej nie zdają się na przypadek. Wg badań CBOS nasze gusta w dużej mierze różnicuje wiek, ale też płeć. Choć w pewnym stopniu upodobania pań i panów pokrywają się, możemy wskazać kilka gatunków najchętniej wybieranych właśnie przez mężczyzn.

Lektury uniwersalne

Istnieją książki, które cieszą się równym powodzeniem obu płci; są to przede wszystkim pozycje z literatury faktu oraz… kryminały – opowiada nasz rozmówca z Wydawnictwa Bernardinum.

Jeśli chodzi o tę pierwszą kategorię, na szczególną uwagę zasługują pozycje dotyczące tematyki politycznej i społecznej, jak np. Liberalizm, wolność reglamentowana? Zygmunta Zielińskiego, czy praca zbiorowa pt. Śladami współczesnego migranta w Niemczech. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród mężczyzn cieszą się też reportaże.

Książki specjalistyczne i popularnonaukowe

Mężczyźni chętniej niż kobiety sięgają po lektury skoncentrowane wokół jakiegoś wąskiego tematu, szczegółowo opisujące konkretne zagadnienie. Dla takich umysłów głodnych zgłębiania trudnych problemów istnieje bardzo wiele przystępnych i wyczerpujących pozycji z zakresu nauk ścisłych i nie tylko.

Wymieńmy tutaj chociażby pracę Medycyna oparta na dowodach naukowych. EMB – Evidence Based Medicine, czyli książkę będącą zapisem Gdańskiej Debaty Lekarskiej.

Książki historyczne

Książka historyczna to kolejne niezwykle szerokie pojęcie, które mieści w sobie zarówno historię powszechną, jak i losy poszczególnych wybitnych osób i instytucji. Od kilkunastu lat niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się lektury dotyczące czasów II Wojny Światowej, jednak polscy czytelnicy chętnie sięgają po książki opisujące mniej odległą przeszłość PRL-u.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą Wydawnictwa Bernardinum, gdzie znajdziecie państwo nie tylko tytuły wspomniane w powyższym artykule, ale też znacznie więcej wartościowych książek.

śr. ocena 5 / głosów 3