Parkingi rowerowe: w co powinny być wyposażone?

Dobry parking powinien być wyposażony przede wszystkim w stojaki, do których można łatwo i wygodnie przypiąć swój rower. Mogą to być stojaki mocowane do ściany, stojaki do zabetonowania czy zakotwienia w podłożu, stojaki z jednym lub wieloma stanowiskami. Jakie dokładnie stojaki rowerowe są dostępne u producentów i co jeszcze może się znaleźć na parkingu dla jednośladów? Jak zaprojektować parking idealny?

Rodzaje stojaków rowerowych

Jednym z najprostszych elementów, który może znaleźć się na parkingu rowerowym, jest stojak w formie pałąka, który jest mocowany do ściany. Pałąki wykonane są zwykle ze stali ocynkowanej ogniowo i występują w kilku różnych kształtach. Przy sklepach czy centrach handlowych, przy których nie ma wydzielonych parkingów, często możemy znaleźć poręcze rowerowe – są to elementy kotwione w podłożu. Zerkając na stronę producenta stojaków rowerowych Ziegler Studio, możemy zobaczyć poręcze proste oraz poręcze z miejscem na reklamę, czy znakiem „parking rowerowy”. Na stronie znajdziemy szeroki wybór stojaków dla pojedynczego roweru i takich z wieloma miejscami. Bardzo ciekawie prezentuje się stojak w kształcie spirali, który wygląda nowocześnie i estetycznie. Znajdziemy także stojaki, które dobrze będą się prezentowały przy budynkach zabytkowych, jak stojak rowerowy KLASYK.

Zadaszenia dla rowerów

W miejscach, gdzie możemy pozwolić sobie na stworzenie większego parkingu rowerowego niż kilka stanowisk, warto zainwestować w zadaszenie dla rowerów. Na rynku są dostępne specjalnie zaprojektowane do tego celu wiaty, które można nazwać multiportami rowerowymi. Wiaty mogą zmieścić nawet kilkadziesiąt rowerów. Kiedy decydujemy się na postawienie wiaty na przykład dla pracowników naszej firmy, można zamówić wiatę zamkniętą, do której klucze będą miały tylko upoważnione osoby. Jest to dodatkowa ochrona dla rowerów. Innym rozwiązaniem są drzwi z systemem RFID, co również umożliwia wstęp tylko osobom upoważnionym. W sprzedaży znajdziemy także garaże rowerowe wykonane z blachy ocynkowanej, w których zmieści się jeden rower. W Polsce rozwiązanie tego typu nie jest jeszcze popularne, ale na zachodzie rowerowe garaże przy dworcach, urzędach czy uczelniach mają coraz większe powodzenie.

śr. ocena 5 / głosów 14