historia rowerow

Od bicykla do BMX’a. Historia rowerów

Wydaje się, że rowery były z nami od zawsze. Najwięcej rowerzystów możemy zauważyć w okresie wiosenno-letnim, kiedy z większą chęcią zamieniamy samochody na jednoślady. Bez wątpienia sprzyja temu pogoda, chęć obcowania z budzącą się naturą, jak i zgubienia nadprogramowych kilogramów, szczególnie gdy lato coraz bliżej. Od kiedy zatem towarzyszyły nam rowery?

Początki rowerów

Pierwsze wzmianki na temat pojazdów, które mogłyby przypominać rower, pojawiły się już w starożytnym Egipcie oraz w Babilonii. Nie był to jednak sprzęt przypominający ten dzisiejszy, a za pierwszego wynalazcę uznaje się Leonardo da Vinci, który w 1493 roku stworzył rysunek z pojazdem faktycznie wyglądającym jak współczesny rower. Niestety ówczesne techniki nie pozwoliły go skonstruować, trzeba było kolejnych lat, aby cokolwiek stworzyć.

W Rosji mówi się o Jefim Artamonow, który wg tamtejszych informacji zrobił pierwszy rower. Nie można jednak do końca ustalić czy to prawda, ponieważ jego ramę, co potwierdziły badania, wylano na koniec XIX wieku. Rower z kolei miał powstać około 1800 roku. Za udokumentowane pierwowzory rowerów uważa się tzw. maszyny do biegania wykonane z drewna, na których poruszano się za pomocą nóg. Trzeba było odpychać się od ziemi, a że nie były zbyt wygodne, nie dawały komfortu jazdy – komentuje nasz rozmówca ze sklepu rowerowego Remar Sport.

Pierwsze takie pojazdy powstały na koniec XVIII wieku w Paryżu. Skonstruował je Francuz o nazwisku de Sivrac. Do znaczących zmian doszło w 1816 roku, kiedy Niemiec Karl von Drais de Sauerbrun zastosował obrotowy widelec przedni. Dzięki jego połączeniu z kierownicą pojazdem można było w końcu skręcać. Rok 1839 to kolejna kluczowa data. Wtedy to Szkot Kirkpatrick MacMillan stworzył pierwszy rower z mechanizmem napędowym. Już nie trzeba było odpychać się od ziemi, ale wykonywać naprzemienne ruchy nogami, wprawiające urządzenie w ruch. W 1860 r. Pierre Michaux dodał do rowerów pedały, a mechanizm korbowy umieszczano na pierwszym kole. Pojazdy te były bardzo wysokie, co często prowadziło do upadków. Następnym wynalazkiem z 1869 roku było łożysko kulkowe. Zmieniono również grube szprychy na cienkie, a zamiast drewna stosowano metal.

Pierwszy seryjnie produkowany rower powstał w 1870 roku, znany jako penny-farting bądź bicykl.  W 1879 roku Harry John Lawson stworzył rower posiadający napęd na tylne koło, a w 1888 roku dołożono do niego pneumatyczne ogumienie. Dokonał tego John Dunlop. Popularność rowerów rosła, dlatego zaczęły powstawać ścieżki rowerowe. Rozpoczęła się prawdziwa rewolucja rowerowa. Rok 1902 to kolejne ulepszenia, albowiem wzbogacono rowery o przerzutki, a dokonali tego James Archer oraz Henry Sturmey. Rower z tego okresu uznaje się za prototyp dzisiejszego roweru. Dalsze lata to usprawnianie konstrukcji, np. zmiany w położeniu siodełka czy mniejsza waga jednośladu. Rowery zaczęto wykorzystywać również jako sprzęt sportowy, a od XX wieku zaczęto tworzyć ich różne konstrukcje, w tym znany do dzisiaj model „damka”. Druga połowa XX wieku to z kolei powstanie składaka, którego można złożyć do niewielkich rozmiarów i z łatwością transportować oraz BMX’a, czyli niewielkiego roweru do robienia na nim ewolucji. Wtedy pojawił się także rower trekkingowy, wykorzystywany do turystycznych wyjazdów. Rowery górskie pojawiły się z kolei około roku 1933.

Rowery w Polsce

W Polsce pierwszy, drewniany model roweru skonstruował Edmund Perl. Nazywany był samojazdem i posiadał trzy koła, a pierwsze zawody samojazdów zorganizowano już w 1869 roku. Produkcja rowerów w naszym kraju rozpoczęła się w 1917 roku, a w 1949 roku powstała największa fabryka tych pojazdów o nazwie „Romet”.

Gdzie kupić dobry rower?

Chociaż niełatwo jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstał pierwszy rower. Na szczęście jest naszym towarzyszem już od długiego czasu, ciesząc możliwością jazdy na nim. Jeśli i ty zamierzasz zaopatrzyć się w taki sprzęt, odwiedź taki sklep jak Remar Sport, gdzie znajdziesz najwyższej klasy rowery. Sprawdź czy w wybranym przez siebie miejscu możesz również skorzystać z serwisu rowerowego, aby w razie potrzeby nie martwić się, że przez większą czy mniejszą awarię nie możemy wybierać się na przejażdżki.

śr. ocena 5 / głosów 5