nocleg

O co zapytać rezerwując noclegi?

Wakacje, weekend, sprawy służbowe – niezależnie od tego w jakim celu podróżujemy, warto wcześniej pomyśleć o zorganizowaniu sobie noclegu, w ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów, które w przeciwnym wypadku możemy spędzić na szukaniu wolnych pokoi. Jednak samo „zaklepanie” pierwszego lepszego miejsca również nie jest dobrą opcją – zanim się na coś zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o zebraniu kilku kluczowych informacji.

Cena za noc

Kluczową kwestią jest sprawdzenie ceny za nocleg. Praktycznie żaden obiekt noclegowy – czy to hotel, czy dom wypoczynkowy – nie posiada stałych cen, zmieniają się w one w zależności od standardu i wielkości pokoju, ilości gości oraz terminu, w jakim planujemy przyjazd.

– Z reguły w sezonie turystycznym za nocleg zapłacimy więcej, niż poza nim – wyjaśnia przedstawiciel Domu Wypoczynkowego Stokrotka w Białce Tatrzańskiej.

Wiele obiektów nie przyjmuje stałego cennika pobytu, lecz jedynie ceny orientacyjne – ostateczny koszt noclegów ustalany jest indywidualnie. Nawet jeśli na stronie internetowej obiektu widzimy konkretne stawki, warto zadać pytanie o koszt noclegu – niektóre z nich są skłonne obniżyć standardową stawkę, szczególnie przy dłuższych pobytach.

Forma płatności

Standardową praktyką jest żądanie zaliczki na poczet zarezerwowania terminu. Jest to dobre zabezpieczenie nie tylko dla obiektu w którym chcemy nocować, ale również dla nas – potwierdzenie wpłaty zaliczki jest dla nas dowodem na to, że należy nam się nocleg w danym miejscu. Rezerwując pokój powinniśmy spytać o wysokość takiej zaliczki (zwykle jest to około 30% kosztów całego pobytu) oraz dokładne dane do wpłaty. Pamiętamy, że zaliczki są bezzwrotne, zatem w przypadku odwołania przyjazdu stracimy ją. Przy okazji spytajmy o preferowaną formę rozliczenia z reszty kosztów – np. czy obiekt honoruje płatności kartą lub przelewem bankowym, czy może powinniśmy zapłacić gotówką.

Standard pokoju i jego dostępność

Bardzo często hotele oraz inne obiekty wypoczynkowe udostępniają na swoich stronach dokładne opisy i zdjęcia poszczególnych pokoi – jeśli któryś z nich szczególnie wpadnie nam w oko podczas rezerwacji możemy spytać, czy istnieje możliwość zakwaterowania właśnie w nim. Im wcześniej zabierzemy się za organizowanie noclegu, tym większe szanse na to, że wybrany przez nas pokój będzie dostępny w dogodnym dla nas terminie. Przy okazji warto w rozmowie telefonicznej czy korespondencji mailowej z przedstawicielem obiektu zapytać o dokładnie wyposażenie wybranego przez nas pokoju, np. o to znajdujące się w nim sprzęty, takie jak czajnik czy naczynia.

śr. ocena 5 / głosów 1