Najpopularniejsze kurorty wczasowe nad Bałtykiem

Polscy i zagraniczni turyści do wielu lat chętnie wybierają się na wakacje nad Morze Bałtyckie. Niewiele osób jednak wie, że wakacje nad morzem wcale nie muszą oznaczać jedynie wylegiwania się na plaży i zbierania bursztynów. Polskie kurorty mają w tym przypadku do zaoferowania o wiele więcej, a wolny czas można spędzić aktywnie. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Kołobrzeg i Jastarnia

Największym uzdrowiskiem nad Bałtykiem jest Kołobrzeg. Za sprawą położenia u ujścia rzeki Parsęta oraz otaczających ją licznych lasów, ta miejscowość sprzyja relaksowi i regeneracji sił. Nic więc dziwnego, że każdego lata przyjeżdżają tam tłumy turystów i to nie tylko z Polski. Czasami nawet Kołobrzeg nazywa się polską stolicą  SPA. Poza tym w mieście znajduje się całkiem sporo zabytków. Warto obejrzeć m.in. katedrę Najświętszej Marii Panny z przełomu XIV i XV wieku. W Kołobrzegu znajduje się też Akademia Rycerska, gdzie kilka wieków temu uczono  fechtunku oraz jazdy konnej.

Oprócz Kołobrzegu niezmienni dużą popularnością cieszy się Jastarnia położona w środkowej części Mierzei Helskiej. Znajduje się tam aż 6 kąpielisk morskich. W centrum miasta można pospacerować pośród starych chat rybackich. Właśnie w jednej z takich chat mieści się muzeum rybackie. W Jastarni podziwiać można również najniższą latarnię na polskim wybrzeżu.

Wyspa Sobieszewska i Międzyzdroje

Wędrując dalej na wschód, bardzo popularnym nadmorskim kurortem jest Wyspa Sobieszewska. Położona jest w okolicach Gdańska, gdzie mieści się znany Hotel Orle. Na Wyspie możemy znajduje się wiele atrakcji, takich jak na przykład plażę o długości 11 km, czy dwa duże rezerwaty przyrody – Ptasi Raj i Mewia Łacha. Ten drugi to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce, ponieważ występują tam w naturalny sposób foki. Funkcjonują tam gotowe i opracowane przez specjalistów ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, dzięki którym możemy „wyciągnąć” z rezerwatu wszystko, co najlepsze.

Wracając na zachód, jednym ze starszych i zarazem popularniejszych kurortów nad Morzem Bałtyckim są też Międzyzdroje. To niewielkie miasto na wyspie Wolin, które przyciąga również gwiazdy polskiego kina. Co roku, od niemal 20 lat odbywa się tam Festiwal Gwiazd, podczas którego gwiazdy polskiego kina i teatru odciskają swoje dłonie na specjalnym trotuarze zwanym Promenadą Gwiazd. Spacerując nim można dodatkowo podziwiać zabytkowe wille i pensjonaty z początku XX wieku. W Międzyzdrojach warto też odwiedzić Muzeum Figur Woskowych. Wyróżniającym kurortem nad Bałtykiem jest oczywiście i Łeba, gdzie znajduje się największy w Europie kompleks ruchomych wydm wchodzący w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Przesuwają się one o około 10 metrów w skali roku niszcząc wszystko co spotkają na swojej drodze. W Łebie znajduje się też wyjątkowy park dinozaurów, gdzie obejrzeć można ich  modele w skali 1:1. Jak więc widzimy, w każdym zakątku Bałtyku czeka na nas mnóstwo atrakcji.

śr. ocena 10 / głosów 2