Lokal na imprezy okolicznościowe – jaki powinien być?

Imprezami okolicznościowymi nazywamy przede wszystkim imprezy rodzinne, takie jak urodziny, chrzciny, komunie, jubileusze i wesela. Te ostatnie najchętniej organizujemy w lokalach dedykowanych typowo urządzaniu wesel lub w hotelach, gdzie po długiej zabawie mogą wypocząć zaproszeni goście. Pozostałe imprezy okolicznościowe wolimy organizować w restauracjach – i to właśnie restauracjom przyjrzymy się w naszym artykule.

Lokal od strony technicznej – przestrzeń, stoły i krzesła, wystrój

Wybierając lokal na imprezę okolicznościową, musimy przeanalizować kilka kwestii jednocześnie. Zacznijmy od strony technicznej, a więc od odpowiedniej przestrzeni, umeblowania i estetyki. Temat przestrzeni jest oczywisty: wybieramy lokal, w którym swobodnie będą się czuli wszyscy zaproszeni przez nas goście. Musimy mieć możliwość ułożenia stolików i krzeseł w taki sposób, by wszyscy goście widzieli się nawzajem, by nikt nie siedział w oddalonym miejscu, a tym bardziej np. za ścianką, która dzieli salę. Myśląc o swobodzie gości, musimy pamiętać o gościach wyjątkowych: rodzicach z małymi dziećmi oraz osobach niepełnosprawnych. Sprawdźmy, czy w wypatrzonym przez nas wstępnie lokalu rodzice będą mieli miejsce, gdzie będą mogli nakarmić lub przewinąć dziecko oraz czy osoba niepełnosprawna, która porusza się o kulach lub na wózku inwalidzkim, będzie mogła bez problemu skorzystać z toalety. Jeżeli chodzi o estetykę: idealnym lokalem na każdą imprezę okolicznościową jest lokal o prostym, neutralnym i jednocześnie eleganckim designie. Nie wybierajmy mrocznych wnętrz na radosne wydarzenia. Jeśli zależy nam na konkretnej stylizacji wnętrza, dopytajmy, czy będziemy mogli wprowadzić swoje dekoracyjne elementy, jak kwiaty, balony, ozdobne wstęgi itp.

Fachowa obsługa i menu skrojone na miarę

Jak mówi nam przedstawiciel  Filharmonii Smaku z Łodzi, klienci restauracji powinni oczekiwać fachowej obsługi i naprawdę dobrego menu. Coraz świadomiej podchodzimy do jedzenia, komponowania posiłków, lubimy poznawać nowe smaki i chcemy, by dania prezentowały się ładnie. To efekt między innymi popularnych programów kulinarnych i nowoczesnych książek z przepisami, które uzupełnione są kuszącymi zdjęciami. W idealnym lokalu na imprezę okolicznościową możemy liczyć na dobrą obsługę – w końcu często decydujemy się na organizację imprezy okolicznościowej poza domem, ponieważ chcemy, by ktoś zastąpił nas w kuchni, podał nam dania do stołu, następnie zabrał talerze, sztućce itd., o których już później możemy zwyczajnie zapomnieć, zamiast myśleć, ile zmywania nas czeka.

Na koniec warto też wspomnieć, że jeśli zależy nam na oprawie muzycznej imprezy – powinniśmy o nią dopytać.

śr. ocena 5 / głosów 6