Likwidowanie gniazd os. Co warto wiedzieć?

Likwidowanie gniazd os. Co warto wiedzieć?

Osy cieszą się powszechną złą sławą, jednak całkiem niezasłużenie – wystarczy wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, by nie musieć obawiać się ataku. Podobnie w sytuacji, kiedy odkryjemy w naszym domu gniazdo tych owadów, powinniśmy wiedzieć co zrobić, żeby bezpiecznie pozbyć się tego problemu.

Czy osy są groźne?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niejednoznaczna. Z jednej strony osy są owadami dość agresywnymi, ponadto wścibskimi. Chętnie lgną do zapachu owoców, słodyczy oraz mięsa, bardzo łatwo je sprowokować do ataku, np. poprzez gwałtowne ruchy rąk, kolorowe ubrania czy intensywne zapachy kosmetyków lub perfum. Ich użądlenia są bolesne, lecz niegroźne dla ludzkiego zdrowia – wyjątkiem są sytuacje, kiedy użądlona osoba jest uczulona na jad osy. Wtedy zamiast zwykłego zaczerwienienia i obrzęku w miejscu ukąszenia, ofiara osy może dostać szoku anafilaktycznego, objawiającego się m.in. wysoką gorączką, dusznościami i wymiotami. W takich przypadkach należy bezzwłocznie wezwać pomoc, gdyż jest to stan zagrażający życiu. Ponieważ wiele osób nie wie, że jest uczulona na użądlenia os, powinniśmy za każdym razem pamiętać o zachowaniu zimnej krwi w konfrontacji z osami – nie sprowokowane insekty nie atakują. Jeśli znajdziemy się w ich pobliżu, nie odganiajmy się o nich, gdyż uznają one to za atak. Po prostu wycofajmy się i znajdźmy bezpieczne miejsce.

Co zrobić z gniazdem os?

Osy mogą budować swoje gniazda w różnych miejscach – pod stropem strychu, w zagłębieniach w ścianach, w dziurach w ziemi. Słowem wszędzie tam, gdzie uznają to za bezpieczne i skąd będą miały dobry dostęp do pożywienia. Jeśli natkniemy się na gniazdo os lub zauważymy dużą ich aktywność w pobliżu, pod żadnym pozorem nie próbujmy go usunąć samodzielnie, gdyż osy będą się przed nami bronić. Najlepiej zachować stosowny dystans od gniazda, aby nie prowokować owadów i zadzwonić po pomoc. Do kogo powinniśmy się zwrócić? Powszechne jest przekonanie, że w takiej sytuacji pomoże nam straż pożarna. W rzeczywistości strażacy nie mają obowiązku usuwać gniazd z prywatnych domów – wyjątek robią tylko dla placówek publicznych, np. szkół i szpitali. W związku z tym kontaktujemy się z firmą specjalizującą się w dezynsekcji, takiej jak Bogel DDD z Wrocławia. Personel firmy posiada wszelkie środki, umożliwiające bezpieczne – zarówno dla mieszkańców, jak i owadów – usunięcie gniazda, czyli odzież chroniącą przed ukąszeniami, kamery do lokalizacji gniazd w trudno dostępnych miejscach oraz preparaty, które unieruchamiają owady na czas usuwania gniazda.

śr. ocena 0 / głosów 0