połów ryb na łowisku wędkarskim

Jak zwiększyć skuteczność połowów?

Wędkarstwo jest pasją, która w założeniu ma sprawiać przyjemność i pomóc w odpoczynku i relaksie łowiącym wędkarzom. Oprócz tego warto, aby nad łowiskiem coś się działo, czyli pojawiały się możliwości wyciągnięcia na brzeg dorodnego osobnika. Co jednak, gdy jest wręcz odwrotnie? Jak zwiększyć skuteczność połowów? Na czym się skupiać? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziecie kilka podpowiedzi.

Pamiętaj o porze dnia i odpowiednim kamuflażu

Masz najnowszą wędkę oraz kołowrotek zachwalane przez sprzedawcę w sklepie, a do tego renomowane japońskie żyłki i haczyki? Spędzasz czas połowu na gęsto zarybionym łowisku, ale i tak podbierak świeci pustkami? Zwróć uwagę na inne rzeczy, a być może zwiększysz dzięki temu skuteczność swoich połowów.

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej porze żerowania ryb. Zazwyczaj jest to wschód i zachód słońca. Zwłaszcza latem o tych porach można natknąć się na głodne osobniki. Warto także wiedzieć, że istnieją ryby z bardzo dobrze rozwiniętym narządem wzroku (np. szczupak, leszcz, płoć, okoń), ale również takie, które charakteryzują się doskonale wykształconym narządem węchu (m.in. sum i węgorz) i są w stanie dopłynąć do pożywienia nawet w mało przejrzystej wodzie. Ta wiedza pozwala efektywnie wykorzystać rzucaną do wody przynętę wędkarską.

Jeżeli mowa o rybich zmysłach, pamiętaj, że zwierzęta mogą wyczuć również Ciebie. Każdy ruch, dźwięk i zapach, a tym bardziej cienie rzucane na taflę wody są wyczuwane przez ryby, dlatego najlepiej usiąść w ciszy na specjalnym krzesełku wędkarskim, założyć kamizelkę, której kolor zlewa się z tłem i nie włączać żadnego przenośnego radia.

Zwróć uwagę na zanętę oraz przynętę i prowadź notatnik

Zwróć uwagę również na zanęty oraz przynęty wędkarskie. Jako przynęty oprócz standardowych robaków, larw czy sztucznych woblerów bądź błystek możesz wykorzystać ryż preparowany (najlepiej zamoczyć go na dzień-dwa dni w oleju rzepakowym, aby nie wchłaniał tyle wody) lub ciasto z dodatkiem masła i soli. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kulek proteinowych, które wyróżniają się składem (jest to mieszanka mączki, ziaren roślin, np. kukurydzy, białka zwierzęcego, słodzika, mleka i jajek), aromatem i kolorem.

Można je użyć zarówno jako przynętę, jak i zanętę, która przyciąga zwłaszcza duże osobniki, takie jak karp – wyjaśnia właściciel sklepu wędkarskiego RK Baits, w którym zamówień można dokonywać również online.

Ciekawym pomysłem jest również prowadzenie notatnika z rejestrem połowów. Niczym w dzienniku treningowym możesz w nim zapisywać daty i godziny poszczególnych połowów wraz z informacjami o ciśnieniu atmosferycznym, pogodzie czy rodzaju zanęt i przynęt, które pomogą Ci w planowaniu kolejnego połowu, ewentualnym wyeliminowaniu błędów i zwiększeniu skuteczności połowów wędkarskich. Powodzenia!

śr. ocena 0 / głosów 0