komputer dla gracza

Idealny komputer dla gracza – charakterystyka

Komputer przeznaczony dla gracza powinien zawierać o wiele wydajniejsze podzespoły niż komputer służący do prac biurowych. Odpowiednia wiedza pozwala na złożenie go z właściwie dobranych komponentów, jednak dla większości graczy poleca się zakup gotowego komputera. Istnieje jednak duże ryzyko, że po kilku latach nie będzie on obsługiwał najnowszych produkcji na wysokich wymaganiach sprzętowych.

Wybór karty graficznej

Najważniejszym podzespołem w komputerze przeznaczonym do gier jest karta graficzna. Musi ona być dedykowana, bowiem karty zintegrowane nie poradzą sobie z większością nowych gier. Najpopularniejsze marki to nVidia, AMD, Gigabyte, Asus i MSI. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba kierować się ilością wykorzystywanej pamięci oraz częstotliwością taktowania pamięci i rdzenia. Najlepsze są karty posługujące się pamięcią GDDR5, które posiadają co najmniej 4 GB. Taka liczba wystarczy do rozgrywek e-sportowych popularnych tytułów, jednak ze względu na dodatkowe efekty graficzne lub granie w wysokiej rozdzielczości wymagana jest większa ilość. Warto sprawdzić model karty w recenzjach oraz tabelach wydajności, które opisują działanie podczas grania w wybrane tytuły.

Procesor oraz pamięć RAM

Procesor jest równie ważny co karta graficzna. Wybór taniego sprzętu może spowodować, że karta nie osiągnie pełnej mocy. W przypadku komputera do gier procesor powinien posiadać minimum cztery rdzenie i cztery wątki, jednak warto poszukać procesorów z górnej półki o większej liczbie rdzeni. Przy wyborze pamięci należy zwrócić uwagę na prędkość działania i ewentualne opóźnienia. Warto zdecydować się na kości DDR4, które posiadają wysoką częstotliwość taktowania. Najważniejsza jest jednak ich pojemność.

Ekspert ze sklepu internetowego Polbit tłumaczy: Ze względu na nowe gry standardem staje się 12 GB, jednak lepiej zainwestować w większą ilość pamięci RAM.

Dysk, płyta główna i chłodzenie

Komputer do gier powinien posiadać szybki dysk SSD, dzięki czemu oprogramowanie oraz gry nie będą się opóźniały. Główną wadą tego typu dysków jest niewielka ilość miejsca oraz wysoka cena. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch dysków. Szybki dysk SSD będzie przyspieszał działanie programów, natomiast znacznie wolniejszy lecz pojemniejszy dysk HDD posłuży do przechowywania danych. Płyta główna powinna być kompatybilna z innymi podzespołami. Nie jest to ważne w przypadku zakupu gotowego komputera dla graczy. Jeśli jednak chcemy złożyć PC sami lub w przyszłości wymienić któryś z elementów, należy się zapoznać z wbudowanymi w niej gniazdami. Ważne jest także odpowiednie chłodzenie aktywne, ponieważ same radiatory mogą okazać się niewystarczające by skutecznie obniżyć temperaturę.

śr. ocena 5 / głosów 1