hostel

Hostel jako alternatywa dla hotelu

Hostele są dowodem na to, że można pogodzić niską cenę, wysoki standard jakości i dobrą lokalizację miejsca noclegowego. Rozkwit branży hostelowej przypada na ostatnie 20-30 lat. Obecnie w większości dużych miast nie ma problemu ze znalezieniem hostelu i wciąż powstają nowe. Jaka jest różnica między hostelami a hotelami i dlaczego warto zdecydować się na tę opcję noclegową?

Historia hosteli sięga początków XX wieku. W 1912 roku w Niemczech został otworzony pierwszy hostel, który swoją formą przypominał schronisko młodzieżowe. Dawał możliwość odpoczynku biedniejszej młodzieży, która była samowystarczalna, przygotowywała sobie posiłki i sprzątała, a przy tym dużo czasu spędzała poza przybytkiem. Z czasem zmienił się profil hosteli, dziś może w nich zamieszkać każdy, a ich standard nie odbiega wcale od tego oferowanego w hotelach.

Hostel nie jest tylko alternatywną nazwą hotelu

Hostel różni się od hotelu kilkoma elementami. Przede wszystkim w hostelu zapłacimy dużo mniej niż w hotelu. Wynika to głównie z tego, że pokoje w hostelu są wieloosobowe, co oszczędza zużycie energii, czy koszty sprzątania pomieszczenia. Pokoje wieloosobowe dzielimy z nieznanymi nam osobami, mamy duże szanse na zawarcie nowych znajomości, często z osobami z ciekawych zakątków świata. W większości hosteli istnieje także możliwość wynajęcia pokoju jedno- lub dwuosobowego, w opcji z własną łazienką lub wspólną na korytarzu. Wtedy nieco zwiększa się cena wynajmu, ale nadal jest to korzystna oferta.

Decydując się na pokój prywatny, nie tracimy szansy na kontakt z innymi lokatorami, ponieważ duża część przestrzeni jest wspólna. Do dyspozycji mamy wyposażoną kuchnię, w której możemy przygotowywać posiłki, część jadalną, a nawet salon. Standardem w hostelach stają się także śniadania w formie bufetu, przygotowywane przez obsługę.

Dobra lokalizacja i interesujące miejsca

Największą zaletą hosteli jest ich lokalizacja, najczęściej w centrum miasta lub blisko węzłów komunikacyjnych, za co w przypadku hoteli zapłacilibyśmy znacznie więcej. Często hostele znajdują się w obiektach, które mają bardzo ciekawą przeszłość. Bywają to budynki poprzemysłowe po renowacji, czy zabytkowe kamienice. Jak mówi nam ekspert z hostelu Planet Hostel:

Nasz hostel mieści się w kamienicy, która powstała w latach 1912-1913. Jest to najwyższa w Warszawie kamienica z najmniejszym wewnętrznym podwórkiem – studnią o wymiarach 2 na 8 na 4 metry. A historia kamienicy jest równie ciekawa jak jej architektura. Przed wojną w lokalu mieściło się kasyno oficerskie. W czasie wojny w jednym z mieszkań mieściła się Komórka Informacyjno-Wywiadowcza AK.

Warto odwiedzać takie miejsca, poznać je „od środka”, dowiedzieć się o nich więcej, rozmawiając z obsługą. Pod tym względem zamieszkanie w hostelu daje dużo więcej swobody niż w hotelach, gdzie pracownicy zachowują raczej uprzejmy dystans, panuje bardziej formalna atmosfera, a my zamykamy się w swoich pokojach.

śr. ocena 5 / głosów 1