Historia wypożyczalni samochodów

Spośród wszystkich powszechnie używanych przez nas środków transportu, samochód jest zdecydowanie opcją najbardziej optymalną – jest wygodny, szybki i umożliwia przewożenie dużych ilości bagaży. Niestety, nie zawsze możemy skorzystać z własnego auta kiedy jest nam potrzebne. W takich sytuacjach przydaje się pomoc wypożyczalni samochodowej. Historia tej branży jest niemal tak długa, jak historia komercyjnej motoryzacji.

Wypożyczalnie samochodów – jak to się zaczęło?

Obecnie wypożyczalnie samochodów są czymś powszechnym, korzystamy z ich usług kiedy np. jesteśmy z wizytą w obcym mieście i potrzebujemy szybkiego, sprawnego środka transportu, aby uniknąć czekania na przystankach i tłoków w autobusach. Aż trudno uwierzyć, że pierwsza wypożyczalnia powstała równo sto lat temu, w roku 1916 roku w Stanach Zjednoczonych.

Człowiekiem, który wpadł na pomysł, że można zarabiać na wypożyczaniu innym ludziom samochodów, był agent nieruchomości Joe Saunders. Z racji wykonywanego zawodu samochód był mu niezbędny – podobnie jak znaczna większość zmotoryzowanych Amerykanów jeździł Fordem T, który był pierwszym seryjnie produkowanym autem, na które stać było nawet średnio zamożnych klientów. Gdy pewnego dnia jego wóz uległ awarii, Saunders znalazł się w bardzo trudnej sytuacji – naprawa miała potrwać kilka tygodni, w tym czasie jego firma mogła zbankrutować. Aby uniknąć tak kiepskiego końca z tak błahego powodu, zaczął wynajmować samochód od jednego ze swoich pracowników. Za każdą przejechaną milę płacił mu 6 centów. Uzmysłowił sobie wtedy, że takich jak on – ludzi, którzy z jakichś powodów nie mogą korzystać z własnego auta – jest z pewnością znacznie więcej. Tak narodziła się idea wypożyczalni. W sierpniu 1916 roku Saunders nabył używanego Forda T, którego wynajmował za kwotę 10 centów na każdą przejechaną milę. Po roku jego flota rozrosła się do osiemnastu pojazdów, zaś po dziesięciu latach – do kilkuset, działających na terenie 21 stanów.

Dalsza historia wypożyczalni

Sukces Saundersa zachęcił innych do zainteresowania się nową branżą. W 1918 roku Walter Jacobs założył konkurencyjną wypożyczalnię, którą po kilku latach sprzedał – obecnie znana jest ona pod nazwą Hertz, od nazwiska nowego właściciela, i jest największą na świecie pod względem sprzedaży siecią wypożyczalni aut, działającą w ponad 150 krajach. Pionierska firma Saundersa nie przetrwała okresu Wielkiej Depresji lat 30-tych.

Niebagatelny wpływ na rozwój wypożyczalni miało wykorzystanie biegnących wzdłuż torów kolejowych linii telegraficznych oraz wzrastająca około połowy XX wieku popularność linii lotniczych – klienci podróżujący na długich trasach mogli złożyć zamówienie na samochód, który czekał na nich na dworcu lub lotnisku. Do Europy wypożyczalnie aut trafiły dosyć późno, bo dopiero w 1949 roku – pierwsza wypożyczalnia została założona we Francji.

Wypożyczalnie samochodów obecnie

W dzisiejszych czasach wypożyczalnie samochodów są powszechnie spotykane we wszystkich większych miastach. W Polsce jedną z takich firm jest Abacus Car Rental, posiadająca 11 głównych oddziałów i współpracująca z kilkudziesięcioma punktami wynajmu na terenie całego kraju. Jej flota to ponad 800 nowych, bogato wyposażonych aut, wypożyczanych krótko- i długoterminowo.

 

 

śr. ocena 5 / głosów 7