Rodzaje desek snowboardowych

Jak dobrać deskę snowboardową do swoich umiejętności

Nie dla wszystkich zima jest porą ograniczenia aktywności. Wiele osób przebiera nogami z niecierpliwości i czeka, aż spadnie śnieg, bo to oznacza białe szaleństwo! Snowboard może być doskonałą zabawą, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim sprzętem. Właściwy dobór deski snowboardowej pozwala na czerpanie większej przyjemności z jazdy i wpływa na bezpieczeństwo. Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

Rodzaje desek snowboardowych

Deski snowboardowe występują w wielu odmianach. Różnią się kształtem, konstrukcją i materiałami, z których są wykonane. To wszystko ma wpływ na to, jak deska reaguje na ruchy naszego ciała oraz podłoże. O tym, jakie są podstawowe rodzaje desek do snowboardu, opowie znawca sprzętu do sportów zimowych ze sklepu NartyOK.pl.

Ważnym parametrem, który powinien interesować osobę przymierzającą się do zakupu deski, jest jej przeznaczenie. To ono determinuje wszystkie pozostałe cechy sprzętu. Jeżeli więc chcemy trafić w odpowiedni typ, powinniśmy wiedzieć, jak będziemy używać deski. Pod tym względem wyróżniamy takie rodzaje, jak: uniwersalny all mountain, freeride do szybkiej jazdy, także po puchu, krótka deska jibbing raczej do tricków niż szybkiej jazdy, freestyle na miękkie i dobrze przygotowane trasy, i wreszcie mocno rozrywkowy buttering dla osób, które lubią urozmaiconą jazdę po naturalnych stokach.

Jeżeli wiemy, jak chcemy wykorzystywać deskę, będzie to dużą pomocą przy wyborze. Wyżej wymienione typy są jednak zróżnicowane także pod innymi względami. Warto przyjrzeć się kształtowi i konstrukcji deski, ponieważ to od nich będzie zależał komfort jazdy.

Kształt i konstrukcja deski snowboardowej

Wyróżnia się trzy główne kształty, jakie może mieć deska snowboardowa. Od tego będzie zależało jej zachowanie na śniegu. Mamy do wyboru symetryczne deski twin tip, w których przód i tył mają równą długość i szerokość. Dzięki temu, że środek ciężkości jest na środku, doskonale nadają się do umiarkowanej jazdy oraz wykonywania tricków. Wielbicielom prędkości i puchu zaleca się deski w rodzaju directional, czyli ukierunkowane, których środek ciężkości jest przesunięty, a tył jest krótszy niż przód. Nie zapomniano także o komforcie dla osób, które mają większe stopy. Stworzone z myślą o nich deski typu wide są poszerzane, aby ci, których rozmiar stopy przekracza 45, mogli czuć się komfortowo i pewnie.

Istotna jest także konstrukcja, czyli kształt deski widzianej od boku. Osobom, które szukają uniwersalnych rozwiązań lub dopiero zaczynają, można śmiało polecić konstrukcję typu flat – płaską w centrum i lekko wygięta ku górze przy krawędziach. Zapewnia doskonałe przyleganie do podłoża. Dla tych, którzy lubią jazdę w puchu, stworzono np. powder rocker, czyli mocniej uniesiony przód deski, w celu odciążenia przodu co skutkuje łatwiejszą jazdą w głęboki i kopnym śniegu. a dla zaawansowanych riderów doskonały będzie hybrid rocker, czyli połączenie Cambera – do szybkiej jazdy, z rockerem, to tzw. hybryda która jest ostatnio bardzo popularną i wszechstronną propozycją.

śr. ocena 5 / głosów 1