Dlaczego warto zwiedzić Zamek Ogrodzieniec?

Zamek Ogrodzieniec to najbardziej okazała budowla na szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W czasach swojej świetności pod względem bogactwa dorównywał nawet Wawelowi. Do dnia dzisiejszego zachowały się jego malownicze ruiny, które w całości są dostępne do zwiedzania. Dla dzieci przygotowano nawet park miniatur. Dlaczego jeszcze warto go zobaczyć?

Siedziba rodów rycerskich

Zamek w Ogrodzieńcu wyróżnia się wielkością oraz ciekawymi, nieregularnymi kształtami. Doskonale wtapia się w otaczające go wapienne skały. Miejsce jego budowy nie zostało zresztą wybrane w sposób przypadkowy. Budowla wzniesiona została bowiem na najwyższym wzniesieniu całej Jury. To strategiczne położenie wykorzystano już w wieku XII za sprawą pierwszych umocnień. Zostały one zniszczone w czasie najazdu Tatarów, a w ich miejscu powstał kamienny zamek utrzymany w stylu gotyckim. Był siedzibą najzamożniejszych rodów rycerskich i kupieckich. Z czasem był rozbudowywany. W trakcie potopu szwedzkiego, zamek zniszczono niemal doszczętnie. Dopiero w wieku XX zaczęto podejmować inicjatywy odnośnie zabezpieczenia jego malowniczych ruin. Dzisiaj zamek udostępniony jest do zwiedzania. W Ogrodzieńcu odbywają się też różnego rodzaju imprezy masowe i bardziej kameralne – jak na przykład wampiriady czy wieczory z duchami, odbywające się – rzecz jasna – w nocy. Oprócz tego miejsce to jest znane z dużych, plenerowych koncertów.

Okolice zamku

Zamek Ogrodzieniec robi wrażenie nie tylko swoją wielkością, ale i położeniem. Otoczony jest bowiem przez wapienne skały o fantazyjnych kształtach tworzących prawdziwe Skalne Miasto. Dlatego obejrzeć warto nie tylko same ruiny, ale i ich najbliższą okolicę. Oprócz dziedzińca, do zwiedzania dostępne są również liczne poziomy i wieża widokowa, na którą prowadzą kręcone schody. Dużym zainteresowanie cieszy się Katownia Warszyckiego, znajdująca się na terenie przedzamcza. To wystawa dawnych narzędzi tortur oraz technik katowskich, gdzie zobaczyć można takie machiny jak Hiszpański But, Kołyska Judasza czy Krzesło Czarownic. W okolicy znajduje się też Park Miniatur, będący atrakcją przede wszystkim dla dzieci. Można w nim obejrzeć makiety wszystkich jurajskich zamków z czasów ich świetności. W sezonie letnim w niedziele i dni świąteczne przed zamkiem odbywają się często pokazy walk rycerskich czy dawnego tańca organizowane przez przedstawicieli Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej. A to tylko mała część atrakcji, dla których warto tu przyjechać.

śr. ocena 5 / głosów 4