wlochy

Dlaczego warto odwiedzić Włochy?

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Co roku, Półwysep Apeniński odwiedzają goście z całego świata. Urzeczeni wyjątkowym klimatem, magią zabytków i miejscowych legend, docierają wprost do kolebki europejskiej cywilizacji.

Kraj tysiąca zabytków

Jakie miejscowości we Włoszech warto odwiedzić? To najtrudniejsze pytanie, które można zadać rodowitemu Włochowi. Dosłownie każdy zakątek Italii obfituje w godne podziwu atrakcje. Niektóre miasta zyskały już status kultowych, gromadząc pielgrzymki zakochanych (Wenecja) i gorliwych katolików (Rzym). Inne pozostają nieco w cieniu, przyciągając swym kameralnym urokiem (Bari, Syrakuzy, czy San Gimingnano).

Oczywiście na mapie turystycznej znajdziemy miejsca z kategorii ,,must see”. Do takich zaliczają się bez wątpienia antyczne Pompeje, dzięki którym odbędziemy historyczną podróż do epoki cesarstwa rzymskiego. Z przełomem czasów średniowiecza i renesansu zapozna nas Piza, z ikoniczną Krzywą Wieżą oraz kompleksem zabytków sakralnych. Kościoły to zresztą odrębny, wart omówienia temat. Ciekawe obiekty tego typu znajdziemy m.in. w Padwie (Bazylika św. Antoniego), Bolonii (Bazylika Santo Stefano), czy Mediolanie (Katedra Narodzin św. Marii). Świątyniom towarzyszą piękne zamki – w Neapolu, Ferrarze, Trieście czy Bari, gdzie urzędowała polska królowa Bona.

Miasta, których nie sposób pominąć

Na szczególną uwagę zasługują trzy włoskie miasta, które z racji historycznego i kulturowego znaczenia, stanowią swoistą turystyczną mekkę. Pierwsze z nich to Wenecja – kraina na wodzie, ziemia obiecana kochanków z charakterystycznymi gondolami i legendarnym Mostem Westchnień. Tamtejsi turyści powinni zwrócić uwagę na takie zabytki i miejsca, jak plac św. Marka, pałac Dożów, wieża zegarowa, czy kościół San Giorgio Maggiore.

Romantycy na pewno nie odmówią sobie wizyty w rodzinnym mieście Romea i Julii – Weronie. Balkon, na którym stała szekspirowska bohaterka, to jeden z popularniejszych miejscowych zabytków. Przebywając w okolicy, warto udać się na spacer uliczkami Starego Miasta, podziwiając jego malowniczą architekturę.

Trójcę miast koniecznych do odwiedzin uzupełnia Florencja – kolebka włoskiej kultury, przez wielu uznawana za najpiękniejsze miejsce Italii. Tu narodzili się i kształcili wielcy artyści, malarze i rzeźbiarze, tacy jak Dante Alighieri, Sandro Botticelli, czy wychowany tuż na przedmieściach Leonardo da Vinci. We Florencji znajduje się jedno z najsłynniejszych centrów sztuki – Galeria Uffizi. Wielbiciele architektury sakralnej i pałacowej mogą natomiast odwiedzić lokalną katedrę i Palazzo Vecchio.

Gratka dla pielgrzymów

Rzym i Watykan stanowią cel wielu katolickich pielgrzymek. Wierni z całej Polski odwiedzają stolicę Włoch oraz Stolicę Apostolską, doświadczając wyjątkowego obcowania z wiarą. Włoskie przywiązanie do kościoła to jednak tylko jeden z aspektów. W Rzymie znajdziemy też starożytne zabytki, świadczące o świetności dawnego imperium. Oczywiście główny z nich to rzymskie Koloseum. Godne odwiedzin są również Forum Romanum, Bazylika św. Jana na Lateranie, Fontanna de Trevi oraz słynne Hiszpańskie Schody.

Co czeka nas w Watykanie? Przede wszystkim rozległy zespół pałacowo-kościelny z placem i bazyliką św. Piotra, pałacem oraz licznymi gmachami galerii i muzeów. Atrakcję samą w sobie stanowi uczestnictwo w mszy, celebrowanej przez Ojca Świętego, a także audiencja u głowy Kościoła. Ciekawe propozycje wycieczek i pielgrzymek do Rzymu, Watykanu oraz innych włoskich miast, oferują polskie firmy przewozowe, m.in. wrocławska Strada Tour.

śr. ocena 6.7 / głosów 3