Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że pływanie jest bardzo praktyczną umiejętnością. Jednak oprócz oczywistych zalet kryje ono również inne, którym zdecydowanie warto jest się przyjrzeć. Dlaczego nawet w dorosłym wieku warto podjąć się nauki tej umiejętności?

Korzyści płynące z pływania

Jak łatwo się domyślić, jedną z podstawowych korzyści jest zauważalna poprawa korzyści. Pływanie wymaga od nas bowiem sporo wysiłku, w dodatku podczas wykonywania tej czynności zaangażowane jest całe nasze ciało. Jeśli więc uznaliśmy, że nieco się w ostatnich miesiącach zaniedbaliśmy, to pływanie zdecydowanie może być dobrym sposobem na poprawę formy.

Nie bez powodu pływanie jest również ważną częścią wielu rehabilitacji. W wodzie nasze ciało zachowuje się nieco inaczej, dzięki czemu jesteśmy w stanie pracować nad poszczególnymi partiami naszego ciała. Jeśli mieliśmy cięższy uraz lub dokucza nam ból stawów, to zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem – być może basen będzie miejscem, w którym będziemy w stanie szybciej odzyskać sprawność oraz dawny komfort w poruszaniu się.

Dodatkowo jest to również dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jak już wspomnieliśmy, czynność ta angażuje całe ciało. Z tego powodu w ciągu godziny jesteśmy w stanie spalić nawet 800 kcal. Eksperci podają, że jeśli zależy nam na najlepszych efektach, to powinniśmy zdecydować się na pływanie kraulem lub żabką. Dodajmy jeszcze, że taka forma aktywności uważana jest za wyjątkowo zdrowe odchudzanie. Wszystko za sprawą wody, która za pomocą swej wyporności sprawia, że nasze mięśnie nie są przeciążone.

Warto wspomnieć również o tym, że pływanie może mieć duży wpływ na poprawę naszej kondycji psychicznej. Przebywanie w wodzie wpływa bowiem na nasze odprężenie, a my możemy uregulować nasze ciśnienie krwi, ale również poprawić pracę układu krążenia czy obniżyć poziom cholesterolu. Oprócz tego poprawimy także wydolność płuc.

Gdzie nauczyć się pływać?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Niektórzy uczą się pływania niejako samoistnie, podczas przebywania w wodzie. Z doświadczenia wiemy jednak, że im człowiek jest starszy, tym ciężej będzie mu się zabrać za naukę podczas zwykłego pobytu nad jeziorem czy morzem.

Z tego powodu zdecydowanie polecamy skorzystanie ze szkół pływania, na przykład takich jak PAAR. Zajęcia prowadzone pod okiem doświadczonych osób mogą zauważalnie przyspieszyć nasz progres. Szybko dowiemy się, co takiego robimy źle i jakie aspekty musimy poprawić. W dodatku istnieją zajęcia, które wytłumaczą nam wszystko od absolutnych podstaw. Z tego powodu nie musimy w ogóle przejmować się brakiem umiejętności. Właśnie po to są zajęcia, abyśmy mogli wszystkiego się nauczyć.

Ważna będzie natomiast motywacja oraz wytrwałość. Nie ma co ukrywać, na początku niekoniecznie wszystko musi nam wychodzić. Z tego powodu istotne będzie niezrażanie się i nieustanne próbowanie korygowania swoich błędów. Z czasem zobaczymy, że idzie nam coraz lepiej, a postępy będą kolejnym motorem napędowym do dalszej pracy.

śr. ocena 0 / głosów 0