agencje turystyczne

Czym zajmują się agencje turystyczne?

Agencje turystyczne często traktowane są jak organizatorzy wycieczek, jednak zakres ich usług jest zupełnie inny. Do ich zadań nie należy organizowanie pobytów turystycznych, a jedynie pośredniczenie w sprzedaży między touroperatorami a klientami. Dzięki temu oferta, którą prezentują, zazwyczaj jest bogata, ponieważ składa się z katalogów różnych firm.

Różnica między agencją turystyczną a touroperatorem

Agencja turystyczna to przedsiębiorstwo, którego celem jest pośredniczenie w zawieraniu umów dotyczących usług związanych z wypoczynkiem, turystyką i rekreacją. Do jej zadań nie należy organizacja wycieczek, bowiem zajmują się tym touroperatorzy. Są to biura organizujące pełne pakiety wypoczynkowe, czyli przeloty i przewozy, transfery z lotniska, zakwaterowanie i wyżywienie. Agencje turystyczne w zamian za prowizję udostępniają klientom oferty touroperatorów na podstawie podpisanej z nimi umowy na sprzedaż określonych usług. Do ich obowiązków należą czynności wykonywane na rzecz organizatora turystyki, wskazywanie w umowach z klientami organizatora wybranej przez nich formy wypoczynku oraz działania wynikłe z umowy agencyjnej.

Bogata oferta i atrakcyjne ceny

Głównym zadaniem agencji turystycznych jest pozyskiwanie klientów, dlatego też bardzo często ich siedziby są usytuowane w uczęszczanych miejscach, gdzie zachęcają przechodniów atrakcyjnymi wycieczkami. Choć agencje turystyczne pełnią rolę pośredniczącą pomiędzy klientami a touroperatorami, ceny za poszczególne wycieczki wcale nie musza być wygórowane. Ponadto potencjalni klienci mają możliwość poznać szeroką ofertę, która nie ogranicza się do jednego touroperatora. Jednak klient podpisujący umowę musi wiedzieć, że agencja turystyczna jest tylko pośrednikiem i nie odpowiada za formę wypoczynku czy różnego rodzaju warunki niezgodne z umową.

Czy agencję turystyczną znajdziemy w rejestrze?

Wszelkiego rodzaju biura podróży, biura turystyczne, touroperatorzy czy przedsiębiorstwa turystyczne powinny znajdować się w rejestrze organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Umożliwia to zweryfikowanie jednostki pod względem wierzytelności.

Pracownik agencji turystycznej „Ita” Beaty Gruntowicz w Białymstoku wyjaśnia: Zupełnie inaczej jest z agencjami turystycznymi. Ich działalność nie wymaga wpisu do rejestru. Ponadto nie muszą one posiadać dodatkowych pozwoleń czy ubezpieczenia. Agencja turystyczna działa jedynie w imieniu organizatora wypoczynku.

śr. ocena 5 / głosów 1