pokoj-hotelowy

Czym powinien charakteryzować się idealny pokój hotelowy?

Pokój jest wizytówką hotelu. Warto zaznajomić się z informacjami na jego temat przed wynajęcie noclegu. Może okazać się, że nie wszystkie oczekiwane standardy są w nim spełnione. Jakie cechy powinien posiadać zatem wzorowy pokój hotelowy?

Spójrz na oznaczenia

Skróty oznaczeń pokoi hotelowych informują o rozkładzie łóżek w pomieszczeniu. Jak odczytywać literki umieszczone przy poszczególnych rezerwacjach?

  • SGL (single) – pokój jednoosobowy
  • DBL (double) – pokój dwuosobowy, przeważnie z łóżkiem małżeńskim
  • TWIN – również pokój dwuosobowy, ale z oddzielnymi łóżkami
  • TPL (triple) – pokój trzyosobowy
  • QDBL (quad) – pokój czteroosobowy, mający jedno łóżko małżeńskie i dwa osobne.
  • FAM (family room) – pokój przeznaczony najczęściej dla 3-5 osób, zdarza się, że posiadający dwie oddzielne sypialnie.
  • APT (apartment) – pokój w standardowym wyposażeniu, ale posiadający dodatkowo aneks kuchenny, naczynia oraz sztućce, dzięki czemu można samemu przygotowywać sobie posiłki.

Podstawowe wyposażenie pokoi hotelowych

Im większą liczbę gwiazdek posiada hotel, tym lepsza jakość, ale podstawowe wyposażenie obowiązuje w większości pokoi, na które składają się: łóżko, stolik nocny, szafa, stół, lustro, a nawet telewizor lub telefon. W łazience należy spodziewać się środków do mycia, ręczników, natomiast w wyższym standardzie – suszarki i kosmetyków pielęgnacyjnych.

Trochę inaczej sprawa wygląda z apartamentami. Wnętrze w nich składa się z sypialni, salonu, pokoju dziennego oraz aneksu kuchennego z niezbędnym wyposażeniem. W łazience można znaleźć pralkę, a w salonie telewizor oraz Wi-Fi.

O czym należy pamiętać, urządzając pokój hotelowy?

Pokój hotelowy kojarzy się gościom z noclegiem, wygodnym łóżkiem oraz wypoczynkiem, dlatego podczas planowania pomieszczenia inwestor oraz projektanci wykorzystują kilka stałych zasad, np. w hotelach, które mają pięć gwiazdek, pokój dwuosobowy musi mieć min. 18 m2, w 4-gwiazdkowych – 16 m2, a w 3-gwiazdkowych – 14 m2. Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju hotelowego jest łóżko – ważne, aby było ono odpowiednio skonfigurowane. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie materaca sprężynowego, który jest wytrzymały i łatwy w utrzymaniu higieny – zauważa właściciel Hotelu Borowieckiego w Łodzi.

Wielkość biurek znajdujących się w pokojach została zmniejszona ze względu na miniaturyzację urządzeń elektronicznych. Obecnie często korzysta się z laptopa leżąc np. w łóżku. Wszelkie urządzenia można również zostawić przy łóżku na stoliku nocnym, na którym pojawiają się coraz częściej stacje dokujące dla smartfonów oraz elektroniczne budziki. Nowe technologie wymuszają na inwestorach zmiany w wyposażeniu pokoi hotelowych, ale wszystko odbywa się dla wygody obu stron, dzięki czemu czujemy się w nich coraz bardziej komfortowo.

śr. ocena 4.5 / głosów 2